Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Domy z materiałów z odzysku – 7 najciekawszych projektów z cyklu ‘Najlepsze domy w Polsce’

Wybraliśmy najciekawsze projekty domów, do budowy których architekci wykorzystali materiały pochodzące z recyklingu.
.get_the_title().

Jak budować ekologicznie? Zaczynając od ponownego wykorzystania tego, co już stworzyliśmy. Korzystanie z fragmentów konstrukcji, materiałów wykończeniowych lub innych elementów pochodzących ze starych budynków ogranicza zapotrzebowanie na produkcję nowych materiałów. Najlepsi polscy architekci, którzy wyznaczają kierunki projektowania, nie od dziś sięgają po materiały z odzysku: cegłę czy drewno z rozbiórki starych domów i dają drugie życie popadającym w ruinę budynkom. Wybraliśmy dla Was 7 realizacji z cyklu ‘Najlepsze domy w Polsce’, którymi warto się zainspirować.

1. Dom ze starej stodoły, proj. Wrzeszcz Architekci

Architekci z pracowni Wrzeszcz wraz z inwestorem postanowili nie tylko zainspirować się najlepszą lokalną architekturą, ale też bezpośrednio z niej skorzystać. Tak powstał plan, by odkupić i rozebrać starą, opuszczoną stodołę, a następnie z tego materiału zbudować nowy dom.

ZDJĘCIA: PRZEMYSŁAW TURLEJ

Cegły z opuszczonego budynku zyskały drugie życie, a nowy dom dodatkowe, oryginalne walory architektoniczne. Historyczny materiał nadał miejscu niepowtarzalną atmosferę oraz wyjątkowy nastrój. Prosta forma budynku nie konkuruje z ciekawą, rozrzeźbioną fasadą – jest dla niej tłem i jednocześnie ją podkreśla.

Tu przeczytacie więcej o Domu ze starej stodoły.

2. Ślonsko Chałpa, proj. mode:lina™

Ślonsko Chałpa zaprojektowana przez architektów Pawła Garusa, Jerzego Woźniaka, Małgorzatę Wawrzynek i Annę Kazecką kryje w sobie bardzo ciekawą historię – forma domu to efekt przebudowy budynków gospodarskich z okresu PRL. Udało się z nich wydobyć esencję budowli z tego okresu, czyli surowy beton, cegłę oraz prostotę formy i konstrukcji.

ZDJĘCIA: PATRYK LEWIŃSKI, MATERIAŁY MODE:LINA™

Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Istniejące zabudowania w łatwy sposób można było przebudować i w miarę dowolnie zaaranżować. Zachowano betonową konstrukcję budynku oraz część cegieł i stalowych elementów. Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły są doskonale widoczne z salonu – zobaczycie stąd dokładny przekrój budynku w postaci antresoli.

Tu przeczytacie więcej o Ślonskiej Chałpie.

3. Dom w Żabiej Woli, proj. Piotr Kuczia

Dom w Żabiej Woli to świetny przykład zrównoważonej architektury. Wykorzystano w nim drewno z recyklingu, z rozbiórki starego domu. Przeszklenia tarasu również są z odzysku. Architekt znalazł szyby w internecie i zaprojektował do nich odpowiednią konstrukcję zadaszenia. To rozwiązanie nie tylko stanowiło oszczędność dla inwestora, ale było także doskonałym sposobem na ponowne wykorzystanie materiału będącego odpadem.

ZDJĘCIA: RADEK GAŁCZYŃSKI, MARCIN CZECHOWICZ

Dom miał być odpowiedzią na naturalne otoczenie i wpisywać się w leśny krajobraz. Pasy pionowych desek elewacyjnych nawiązują więc do pni sąsiadujących drzew, a kolor drewna zastosowanego na fasadach sprawił, że dom niemal stopił się z otoczeniem.

Tu przeczytacie więcej o Domu w Żabiej Woli.

4. Dom Wiatrak, proj. Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski i Sylwia Ciesielska

Historia tego domu w dużym skrócie brzmi tak: stary młyn dostał drugie życie. Wiatrak, nie tracąc swojej oryginalnej formy, zyskał unowocześniony wygląd i nową funkcję – tym razem stał się domem jednorodzinnym.

ZDJĘCIA: RAFAŁ CHOJNACKI FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY, RCHOJNACKI.PL

Projekt budowlany i wykonawczy domu, który możemy oglądać dzisiaj, to dzieło Michała Kucharskiego, Mateusza Piwowarskiego (o4architekci.pl) i Sylwii Ciesielskiej. Wiatrak ze względu na swoją nową funkcję wymagał wykonania nowej konstrukcji. W jej skład weszło wiele odrestaurowanych starych elementów, które nadawały się do ponownego wykorzystania. Również wykończenie domu to połączenie starego z nowym, historii z nowoczesnością (do wykończenia elewacji użyto desek ze starego młyna i nowych, które zostały częściowo opalone ogniem).

Tu przeczytacie więcej o Domu Wiatraku.

5. Dom przenośny, proj. wiercinski-studio

Ten całoroczny dom, zaprojektowany przez pracownię Adama Wiercińskiego i wykonany przez firmę Modulo, powstał z dwóch kontenerów morskich. Projekt porusza zagadnienia, które są bardzo ważne dla dzisiejszej architektury, takie jak dostępność mieszkań, mobilność (można swobodnie zmieniać jego lokalizację) oraz recycling.

ZDJĘCIA: ONI STUDIO

Dom przenośny powstał z dwóch zaadaptowanych kontenerów morskich typu cargo. W całości został przygotowywany w hali produkcyjnej. Transport i montaż budynku na działce trwały jeden dzień. Ogromnym atutem obiektu jest mobilność. Dom nie jest przywiązany do konkretnego miejsca. Może zmieniać lokalizację wraz ze zmianami towarzyszącymi życiu właścicieli.

Tu przeczytacie więcej o Domu przenośnym.

6. Rudy Dom w Rudach, proj. toprojekt

To jeden z najciekawszych budynków mieszkalnych z cegły. Architekci ze studia toprojekt nadali współczesny wymiar tradycyjnej technologii. Inspiracją dla Marka i Karola Wawrzyniaków było budownictwo cystersów, oparte na zasadach ekologii i szacunku dla przyrody, bazujące na lokalnych materiałach – drewnie i cegle.

FOT. JULIUSZ SOKOŁOWSKI, TOPROJEKT

Prosty i powściągliwy dom wyrasta z ziemi. Jego ściany wymurowano z cegieł odpadowych z okolicznych cegielni. Zielony dach po pewnym czasie pokryje się roślinami i zacznie współgrać z naturalnym otoczeniem.

Tu przeczytacie więcej o Rudym Domu w Rudach.

7. Dom z recyklingu, proj. MAZM

Głównym materiałem zastosowanym w tym budynku jest ponownie wykorzystana cegła rozbiórkowa. Pozyskano ją z rozebranego domu z zachodniej części Polski, skąd pochodzą inwestorzy. Materiał zainspirował projektantów z pracowni MAZM do nadania nazwy 'Dom z recyklingu’.

FOT. IGNACY MATUSZEWSKI/ MINUSOSIEM.COM

Bryła domu i jej wykończenie nawiązują do stylu międzynarodowego modernizmu. Wybór architektów z autorskiego biura architektonicznego Marka Szcześniaka wynikał z szacunku do architektury otoczenia oraz układu urbanistycznego kwartału.

Tu przeczytacie więcej o Domu z recyklingu.

W obliczu kryzysu klimatycznego zrównoważone projektowanie to nie trend, lecz po prostu konieczność.

Jeśli szukacie przykładów architektury, którą warto się inspirować, polecamy wam serię filmów dokumentalnych przygotowaną przez BBC StoryWorks ‘Building a Better Future’. Dowiecie się, jakie działania są podejmowane przez architektów na rzecz zrównoważonego rozwoju i jak zrównoważone budownictwo wpływa na polepszenie jakości naszego życia.

Tekst: AB< Zdjęcie główne: Dom przenośny/ Dom wiatrak/ Rudy Dom w Rudach

DESIGN