IKEA pokazuje tanią kuchnię dla najmniejszych mieszkań na wystawie „Empatia, teraz!”
Możliwość znalezienia porządnego mieszkania w przystępnej cenie to podstawowe prawo i potrzeba każdego człowieka. Dynamiczny rozwój dzisiejszych miast wytwarza jednak tak ogromny popyt na ich ziemię, że ceny nieruchomości wciąż rosną. Wg McKinseya z tego powodu 1,2 mld ludzi na świecie nie ma dziś dostępu do godnych, bezpiecznych mieszkań, a jeżeli obecne trendy się utrzymają, to do 2025 r. ich liczba przekroczy 1,6 mld. Ten stan rzeczy nie dotyczy tylko wykluczonych, ale także pracujących, a nawet przedstawicieli klasy średniej, którzy muszą żyć na coraz mniejszych przestrzeniach. Wielu z nich, szczególnie młodych, świadomie zresztą wybiera mikro-mieszkania, które są lepiej dostosowane do ich nomadycznego trybu życia i związanych z nim częstych przeprowadzek.
Zmniejszanie się przestrzeni mieszkalnych to jedno z największych wyzwań dla współczesnych projektantów i marek wnętrzarskich.
Jedną z najczęściej podejmujących to wyzwanie firm jest IKEA, czego przykładem jest chociażby kuchnia SUNNERSTA.
IKEA SUNNERSTA to podstawowa kuchnia, którą można samodzielnie zaaranżować nawet na ścianie miniaturowego mieszkania typu studio.
Jej zaletą jest też przystępna cena, skalkulowana także z myślą o klientach z najniższymi dochodami. Wersja z mini lodówką, płytą grzewczą, przestrzenią do przechowywania oraz półkami i prętami do zawieszania pojemników, sztućców czy roślin, kosztuje nieco ponad 1000 zł. Dla części użytkowników pewnym problemem może być brak miejsca na kuchenkę i piekarnik. Projektanci wyszli jednak z założenia, że w małych mieszkaniach wystarczy mały opiekacz lub pojedyncza płyta grzewcza. Uzupełnieniem minikuchni jest wózek, który ustawiony z boku zapewnia dodatkową miejsce do przechowywania.
Kuchnię IKEA SUNNERSTA można zobaczyć na wystawie „Empatia, teraz!”, która po dobrze przyjętym debiucie na Gdynia Design Days 2018 pojechała do Galerii Dizajn BWA Wrocław, gdzie będzie pokazywana od 3 sierpnia do 6 października.
Pomysłodawcy wystawy (szerzej o jej koncepcji tutaj) chcą pokazać, że zadaniem designu empatycznego, który pozwala spoglądać świat z perspektywy użytkowników, nie powinno być tylko zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych. Chcąc stawić czoła największym wyzwaniom współczesności, powinniśmy wrócić do korzeni empatii, u jej podstaw leży bowiem zdolność współodczuwania z innymi ludźmi, także tymi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Poniżej możecie zobaczyć wybrane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie, które mają zachęcić odwiedzających do samodzielnego angażowania się w empatyczne przedsięwzięcia.
Kurator wystawy: Michał Bachowski
Projekt wystawy: Agata Nowak
Identyfikacja wizualna: Danil Daneliuk
Wernisaż wystawy: 3 sierpnia, godz. 19:00, Galeria Dizajn BWA Wrocław, Świdnicka 2 – 4