Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Polesiu

Niepozorny dom jednorodzinny w Polesiu kryje w sobie wiele ciekawych projektowo rozwiązań.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom w Polesiu został zaprojektowany przez architektów Marcina Jojko i Bartłomieja Nawrockiego. Śląską pracownię jojko+nawrocki doskonale znamy z takich realizacji jak  Dom w Będzinie, Dom pod lasem w Rybniku czy drewniany Dom pod Warszawą. Budynek o powierzchni ok. 150 mkw. z wbudowanym garażem stanął na niedużej działce w południowej dzielnicy Katowic. Niewielki budżet oraz lokalizacja skłoniły projektantów do poszukiwania rozwiązań alternatywnych pod względem ekonomicznym i estetycznym w stosunku do sąsiadującej zabudowy.

Maksymalne uproszczenie układu konstrukcyjnego i technologii budowania pozwoliło na ograniczenie kosztów inwestycji.

Architekci z pracowni jojko+nawrocki stworzyli projekt na bazie modułów funkcjonalnych, które rozmieścili w przestrzeni budynku w taki sposób, aby uzyskać optymalne połączenia komunikacyjne między piętrami oraz zapewnić domownikom widoki na ogród ze wszystkich pomieszczeń.

By uzyskać jak największą powierzchnię ogrodu, dom zaprojektowano na całej szerokości działki wzdłuż jej północnej granicy.

Budynek zwieńczono dwuspadowym dachem o stosunkowo dużym kącie nachylenia – ok. 45 stopni. To rozwiązanie pozwoliło projektantom spiętrzyć niezbędne pomieszczenia na trzech kondygnacjach oraz zachować dogodne dla mieszkańców wysokości znajdujących się na piętrze sypialni.

Dom w Polesiu wykonano w technologii muru jednowarstwowego z poryzowanych pustaków ceramicznych. Elewacje wykończono jasnymi cegłami klinkierowymi, które przecięto na pół i doklejono do ściany.

To rozwiązanie jest nie tylko bardzo trwałe, ale jak się okazuje pozwala także na zachowanie estetycznego wyglądu elewacji przez długi czas, mimo słabej jakości powietrza w regionie. Świadczą o tym zdjęcia budynku, które zostały wykonane dopiero 6 lat po zakończeniu budowy domu. Co więcej, otwarte dyfuzyjnie ściany, w przeciwieństwie do typowych murowanych i docieplonych styropianem, oddychają oraz są bardziej odporne na działanie wilgoci.

Zdjęcia: Michał Jędrzejowski, jojko+nawrocki architekci

Źródło: jna.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN