Najlepsze domy w Polsce: domy, które świetnie wpisują się w krajobraz
Znikają z pola widzenia niczym naturalne szczeliny w ziemi, nawiązują do topografii górzystego terenu, wtapiają się w ścianę lasu albo pagórkowatą okolicę. Przedstawiamy domy jednorodzinne, które świetnie wpisują się w krajobraz. To projekty, które znacie z cyklu „Najlepsze domy w Polsce”. Wszystkie zrobiły na nas ogromne wrażenie, dlatego pokazujemy je w kolejności losowej.
1. Green Line, proj. Mobius Architekci
Green Line stanął w sąsiedztwie warmińskich jezior. Nowoczesny dom został dyskretnie wpisany w malowniczy krajobraz. Punktem wyjścia dla ukształtowania bryły był naturalny fałd ziemny znajdujący się na działce, na której stanął budynek.
Architekci doskonale wpasowali nowoczesny dom w strukturę działki. Z daleka jest niemal niewidoczny – maskowany zielonym dachem i wałem ziemnym znika z pola widzenia, wtapiając się w krajobraz. Patrząc na budynek, można odnieść wrażenie, że to naturalna szczelina ziemna otwierająca się w kierunku jeziora.
Tu przeczytacie więcej o Green Line.
2. Dom Leśny, proj. Pracownia 81.waw.pl
Dom Leśny idealnie wkomponował się w naturalne otoczenie. Kamienna elewacja nawiązuje do ciemnej kory sosen rosnących wokół budynku. Wrażenie masywności bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
– Staramy się, jeśli jest taka możliwość, aby architektura zawsze była dopasowana do kontekstu przyrody – podkreślają architekci Anna Paszkowska‑Grudziąż i Rafał Grudziąż. W przypadku tej realizacji łupek wraz z drewnem dobrze wpisywały się w otoczenie lasu – to był argument numer jeden za wyborem tych materiałów.
Tu przeczytacie więcej o Domu Leśnym.
3. Dom POZ_7, proj. PL.architekci
Zamysł projektu był jasny – dom miał mieć formę nowoczesnej stodoły, ale miał też wyglądać jakby był częścią krajobrazu poznańskiej Woli i stał tu już dłuższy czas. Nie miał niczego udawać.
Pokryty drewnem nowoczesny dom z czasem coraz bardziej będzie upodabniał się do swojego otoczenia. Wynika to z naturalnych walorów drewna – materiał bez żadnej impregnacji wraz z upływem czasu patynuje, starzeje się, pęka i zmienia kolor, dzięki czemu coraz bardziej wtapia się w krajobraz. Architekci zadbali także o to, by budynek w jak najmniejszym stopniu ingerował w to, co zastali na działce. Nie zobaczycie tu wystrzyżonego trawnika, lecz naturalną łąkę, nie ma też kostki – jest podjazd z bruku porośnięty trawą.
Tu przeczytacie więcej o Domu POZ_7 w Poznaniu.
4. Dom w Krostoszowicach, proj. RS+ Robert Skitek
Dla architektów z pracowni RS+ Robert Skitek głównymi punktami odniesienia stały się pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu. Tak powstał nowoczesny dom o charakterystycznej dynamicznej bryle z (wymaganym) skośnym dachem, którą pokryto w całości łupkiem.
Dom koresponduje z pagórkowatym krajobrazem i doskonale wpisuje się w topografię terenu. Duża działka, na której stoi, znacznie opada w kierunku wschodnim. Zbudowano go więc w jej najwyższym punkcie. Część budynku, w której mieści się strefa nocna, jest częściowo zagłębiona w gruncie – od strony drogi pozostaje więc niemal niewidoczna.
Tu przeczytacie więcej o Domu w Krostoszowicach.
5. Czarna Skała, proj. MUS Architects
Czarna Skała swoją dynamiczną formą dostosowuje się do krajobrazu i nawiązuje do topografii górzystego terenu. Dom w Bielsku-Białej wygląda jak… głaz narzutowy wbity w zbocze góry. Katowickie studio MUS ARCHITECTS chciało stworzyć właśnie taką abstrakcyjną formę, która będzie przypominała raczej efekt procesów górotwórczych niż pracy projektowej.
Działka, na której stoi Czarna Skała, znajduje się na zboczu góry. Forma budynku jest więc ściśle związana z zastanym terenem – spadkiem zbocza w kierunku południowym i wschodnim oraz różnicami poziomów na działce – oraz funkcją domu. Załamania połaci dachu wynikają z rozmieszczenia pomieszczeń.
Tu przeczytacie więcej o Czarnej Skale.
Zobaczcie również 5 najciekawszych projektów domów nad wodą.
Tekst: AB
Zdjęcie główne: Dom Leśny / Green Line / Czarna Skała