Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: domy, które świetnie wpisują się w krajobraz

Wybraliśmy 5 najciekawszych realizacji architektonicznych, które doskonale wpisują się w naturalne otoczenie.
.get_the_title().

Znikają z pola widzenia niczym naturalne szczeliny w ziemi, nawiązują do topografii górzystego terenu, wtapiają się w ścianę lasu albo pagórkowatą okolicę. Przedstawiamy domy jednorodzinne, które świetnie wpisują się w krajobraz. To projekty, które znacie z cyklu „Najlepsze domy w Polsce”. Wszystkie zrobiły na nas ogromne wrażenie, dlatego pokazujemy je w kolejności losowej.

1. Green Line, proj. Mobius Architekci

Green Line stanął w sąsiedztwie warmińskich jezior. Nowoczesny dom został dyskretnie wpisany w malowniczy krajobraz. Punktem wyjścia dla ukształtowania bryły był naturalny fałd ziemny znajdujący się na działce, na której stanął budynek.

ZDJĘCIA: PAWEŁ ULATOWSKI

Architekci doskonale wpasowali nowoczesny dom w strukturę działki. Z daleka jest niemal niewidoczny – maskowany zielonym dachem i wałem ziemnym znika z pola widzenia, wtapiając się w krajobraz. Patrząc na budynek, można odnieść wrażenie, że to naturalna szczelina ziemna otwierająca się w kierunku jeziora.

Tu przeczytacie więcej o Green Line.

2. Dom Leśny, proj. Pracownia 81.waw.pl

Dom Leśny idealnie wkomponował się w naturalne otoczenie. Kamienna elewacja nawiązuje do ciemnej kory sosen rosnących wokół budynku. Wrażenie masywności bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.

ZDJĘCIA: Bartek Zaranek

 Staramy się, jeśli jest taka możliwość, aby architektura zawsze była dopasowana do kontekstu przyrody – podkreślają architekci Anna Paszkowska‑Grudziąż i Rafał Grudziąż. W przypadku tej realizacji łupek wraz z drewnem dobrze wpisywały się w otoczenie lasu – to był argument numer jeden za wyborem tych materiałów.

Tu przeczytacie więcej o Domu Leśnym.

3. Dom POZ_7, proj. PL.architekci

Zamysł projektu był jasny – dom miał mieć formę nowoczesnej stodoły, ale miał też wyglądać jakby był częścią krajobrazu poznańskiej Woli i stał tu już dłuższy czas. Nie miał niczego udawać.

ZDJĘCIA: TOM KUREK

Pokryty drewnem nowoczesny dom z czasem coraz bardziej będzie upodabniał się do swojego otoczenia. Wynika to z naturalnych walorów drewna – materiał bez żadnej impregnacji wraz z upływem czasu patynuje, starzeje się, pęka i zmienia kolor, dzięki czemu coraz bardziej wtapia się w krajobraz. Architekci zadbali także o to, by budynek w jak najmniejszym stopniu ingerował w to, co zastali na działce. Nie zobaczycie tu wystrzyżonego trawnika, lecz naturalną łąkę, nie ma też kostki – jest podjazd z bruku porośnięty trawą.

Tu przeczytacie więcej o Domu POZ_7 w Poznaniu.

4. Dom w Krostoszowicach, proj. RS+ Robert Skitek

Dla architektów z pracowni RS+ Robert Skitek głównymi punktami odniesienia stały się pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu. Tak powstał nowoczesny dom o charakterystycznej dynamicznej bryle z (wymaganym) skośnym dachem, którą pokryto w całości łupkiem.

ZDJĘCIA: TOMASZ ZAKRZEWSKI/ ARCHIFOLIO.PL

Dom  koresponduje z pagórkowatym krajobrazem i doskonale wpisuje się w topografię terenu. Duża działka, na której stoi, znacznie opada w kierunku wschodnim. Zbudowano go więc w jej najwyższym punkcie. Część budynku, w której mieści się strefa nocna, jest częściowo zagłębiona w gruncie – od strony drogi pozostaje więc niemal niewidoczna.

Tu przeczytacie więcej o Domu w Krostoszowicach.

5. Czarna Skała, proj. MUS Architects

Czarna Skała swoją dynamiczną formą dostosowuje się do krajobrazu i nawiązuje do topografii górzystego terenu. Dom w Bielsku-Białej wygląda jak… głaz narzutowy wbity w zbocze góry. Katowickie studio MUS ARCHITECTS chciało stworzyć właśnie taką abstrakcyjną formę, która będzie przypominała raczej efekt procesów górotwórczych niż pracy projektowej.

ZDJĘCIA: TOMASZ ZAKRZEWSKI/ ARCHIFOLIO.PL

Działka, na której stoi Czarna Skała, znajduje się na zboczu góry. Forma budynku jest więc ściśle związana z zastanym terenem – spadkiem zbocza w kierunku południowym i wschodnim oraz różnicami poziomów na działce – oraz funkcją domu. Załamania połaci dachu wynikają z rozmieszczenia pomieszczeń.

Tu przeczytacie więcej o Czarnej Skale.

Zobaczcie również 5 najciekawszych projektów domów nad wodą.

Tekst: AB
Zdjęcie główne: Dom Leśny / Green Line / Czarna Skała

DESIGN