Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co oznacza różowy śnieg na lodowcu?

Zaobserwowane w Alpach zjawisko, choć wygląda piękne, jest niestety bardzo niepokojące.
.get_the_title().

O postępującym topnieniu lodowców pisaliśmy na F5 wielokrotnie, między innymi w kontekście raportu IPCC. Niestety wydaje się, że do licznych przykładów musimy dodać kolejny.

Położony we Włoszech lodowiec Presena stał się bowiem ostatnio obiektem wzmożonego zainteresowania naukowców. Wszystko przez pojawienie się na nim glonów, które optycznie dają złudzenie różowego śniegu.

Choć brzmi to atrakcyjnie pod względem turystycznym, aberracja stanowi najprawdopodobniej kolejne następstwo zmian klimatycznych. Roślina została już (z niemal stuprocentową pewnością) zidentyfikowana jako zawłotnia śnieżna. Jeśli to się potwierdzi, dochodzimy tu do sedna problemu, gdyż ma ona tendencję pojawiać się w polarnych i górskich przestrzeniach, w których topnieje lód oraz zmniejszać albedo, czyli zdolność odbijania promieni, nawet o 75 proc. Jej obecność na Presenie nie stanowi więc niestety powodu do radości. Ciekawy artykuł o wpływie glonów na topnienie lodowców znajdziecie tutaj. Jednym z badaczy, którzy zajmują się analizą wspomnianej zmiany, jest Biagi Di Mauro. Niekorzystny wpływ „różowego śniegu” na stan położonego w Alpach lodowca tłumaczy on w ten sposób, że każdy element, który przyczynia się do większego zaciemnienia śniegu sprawia, że w efekcie biały puch lub warstwa lodu szybciej topnieje. Wszystko dlatego, że pochłanianie promieniowania słonecznego jest wtedy na znacznie większym poziomie. Jak podkreśla Di Mauro, standardowo i bez takich „ozdobników” lód odbija ponad 80 proc. promieniowania.

Pojawienie się rośliny akurat teraz wiąże on z wysokimi temperaturami i małą ilością opadów śniegu w dwóch pierwszych kwartałach roku.

Różowemu śniegowi możecie przyjrzeć się poniżej:

fot. cnbc.com
fot. cnbc.com
fot. cnbc.com
fot. cnbc.com
fot. cnbc.com

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: cnbc.com

Zmiany Klimatu