Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najciekawsze platformy gromadzące etyczne i ekologiczne marki

Gdybyśmy mieli wyobrazić sobie święty graal świadomego konsumenta, byłby to praktyczny zbiór marek, odpowiadający wyznawanym przez niego wartościom. Taki konsument wie już przecież, co kupować, nie zawsze jednak wie, gdzie. Przedstawiamy więc istniejące i powstające, polskie i zagraniczne platformy gromadzące etyczne marki (nie tylko te modowe).
.get_the_title().

W świecie, gdzie najważniejszym celem ludzkości powinno być ratowanie naszej coraz poważniej kulejącej planety, mamy zaskakująco mało rozwiązań wspomagających jednostki w dokonywaniu świadomych wyborów konsumenckich.

Samo sortowanie odpadów, ograniczanie zużycia wody czy wybieranie transportu miejskiego zamiast auta okazuje się być mało znaczące, gdy po powrocie do domu zasiadamy do mięsnej kolacji lub gdy kupujemy rzeczy produkowane w niezrównoważony sposób.

Bycie świadomym konsumentem to praca na pełen etat i, jak w każdej pracy, potrzebujemy odpowiednich narzędzi, by ją dobrze wykonywać. Takich narzędzi powstaje na szczęście coraz więcej, a szczególną kategorię, znacznie ułatwiającą dbanie o środowisko, tworzą platformy, gdzie znajdziemy ekologiczne miejsca, marki i usługi. Dostęp do tych punktów, znacznie ułatwia konsumentom bycie eko.

Na świecie działają już platformy tego typu. Anglicy mają Wearth London, gdzie można znaleźć wszystko – od naturalnych kosmetyków po biżuterię produkowaną ze srebra z recyklingu. W Niemczech natomiast dużą popularnością cieszy się Avocadostore. To mająca już 10 lat inicjatywa, która zapewnia ekologicznym dostawcom wspólne miejsce w internecie. Za to aplikacja Good on You przyda się konsumentom bez względu na ich miejsce zamieszkania – tu znajdują się marki (wyłącznie modowe), których produkty można zakupić w galeriach handlowych na całym świecie. To, co wyróżnia tę wciąż poszerzającą swoją bazę aplikację, to inkluzywność rozmiarowa. Jest tam mnóstwo marek, które nie ograniczają się do produkowania wyłącznie w rozmiarach S i M.

ŹRÓDŁO: UNSPLASH / CHARLES ETOROMA

Co z naszym polskim podwórkiem? Czy mamy dostęp do platform, które są w stanie zaproponować nam zrównoważoną alternatywę dla konwencjonalnych produktów? Owszem, mamy. A do niektórych z nich – znajdujących się w początkowej fazie rozwoju – niedługo mieć będziemy.

Ecosy to właśnie powstająca, gromadząca etyczne polskie marki platforma, która bez wątpienia zasługuje na uwagę. Powoływana do życia przez ludzi zakręconych na punkcie ekologii, którzy znaleźli niszę błagającą o jej wypełnienie. Na stronie internetowej oprócz manufaktur odzieżowych znajdziemy także kosmetyki cruelty-free, dodatki do wyposażenia domu (rękodzieło, tekstylia, ceramika), ekologiczne akcesoria sportowe, a nawet zrównoważone akcesoria dla zwierząt. Jednym z filarów zrównoważonego rozwoju jest lokalna dystrybucja produktów ze względu na ograniczanie śladu węglowego. By o to zadbać, i by klient miał pewność, że kupuje wyrób zrównoważony, platforma sprawdzi każdego dostawcę pod kątem oferowania rodzimych surowców.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ecosy | eko w jednym miejscu (@ecosy_pl)

Powstająca strona to nie wszystko, profil instagramowy Ecosy zawiera wiele informacji przydatnych dla tych, którzy nie tylko chcą znaleźć dany produkt, ale chcieliby zwiększyć swoją wiedzę z zakresu dbania o środowisko. – Staramy się odpowiedzieć na potrzebę kupowania przez pryzmat wartości, które ukształtowane zostały przez troskę o kondycję naszej planety i niepokoje związane z coraz silniej odczuwalnymi zmianami klimatycznymi – mówi Marta, współzałożycielka Ecosy. Ta platforma, miejmy nadzieję, zaprezentuje ludziom bogactwo lokalnych producentów. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie skarby są do odkrycia tuż za rogiem.

ŹRÓDŁO: ETHY MAPS

Kolejna inicjatywa to Ethy Maps. Znajdziecie tu wszystkie godne uwagi second-handy, restauracje wegańskie, kawiarnie, gdzie należy przyjść z własnym kubkiem oraz miejsca, gdzie wymienisz się roślinami (plants swap). Mapa najeżona pinezkami jest na terenie Europy (głównie w Polsce), jednak dostępnych jest też kilkadziesiąt punktów z etycznymi i ekologicznymi miejscami w Stanach Zjednoczonych, wschodniej Azji czy północnej Afryce.

ŹRÓDŁO: DAVI MENDES

Postępująca katastrofa ekologiczna, dziejąca się na naszych oczach, może przyprawiać nie tylko o ból głowy, ale też o całkowite zobojętnienie. Może się wydawać, że pojedynczy człowiek nie ma wpływu na to, co dzieje się z planetą i że tylko przedstawiciele państw są w stanie odwrócić zatrważające zmiany środowiskowe. Co prawda, Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2015 roku postawiła wyraźne cele zrównoważonego rozwoju przed państwami członkowskimi, które będą miały co robić do 2030 roku (umowny czas realizacji celów).

Jasne jest jednak, że nie tylko na szczeblu państwowym można zadbać o istotne zmiany. Każdy obywatel jest w stanie ulżyć Ziemi, musi tylko aktywnie szukać możliwości.

ŻRÓDŁO: UNSPLASH/MARKUS SPISKE

Warto wspierać zrównoważone koncepcje ekonomiczne, zapewniać godziwe zarobki lokalnym producentom i dbać, by produkty, które nabywamy, były na każdym etapie wytwarzania wolne od testów na zwierzętach. O sposobach dbania o Ziemię pisaliśmy tutaj. Kupowanie lokalnych wyrobów to prosty i logiczny sposób okazywania troski planecie. Ubrania czy biżuteria wykonana ręcznie, oprócz niepowtarzalnej formy, jest też lepszej jakości – a więc starczy na dłużej, co jest zgodne z ideą less waste. Jeśli chcesz, by twoje działania miały moc – dziel się patentami na bycie eko-konsumentem z innymi. Bardzo możliwe, że wskrzesisz istotną zmianę wśród swojej lokalnej społeczności.

Tekst: Paula Sieracka
Zdjęcie główne: UNSPLASH / Photo Boards

Zmiany Klimatu