Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Wtopiony w Las

To dom świetnie wkomponowany w otaczającą go naturę – wygląda jakby od zawsze stał na leśnej działce, wrośnięty w zieleń.
.get_the_title().

Dom zaprojektowany przez Mateusz Zajkowskiego i Emilię Chomiuk z pracowni Z3Z ARCHITEKCI stanął na działce z pięknym, starym drzewostanem położonej w malowniczym lesie pod Warszawą. Porośnięte bluszczem sosny urzekły zarówno inwestora, jak i architektów, których celem było zachowanie jak największej ilości wiekowych drzew. Wspólnie z inwestorem znaleźli na działce polanę, którą wybrali jako miejsce budowy domu. Okazało się, że to rozwiązanie wpisało się także w później odkrytą wizję dotyczącą tej działki, którą miały Lasy Państwowe.

Położenie działki oraz chęć zachowania jak największej ilości drzew przyczyniły się do tego, że dom wygląda jakby wyrastał z lasu, stąd nazwa Dom Wtopiony w Las.

Strzałem w dziesiątkę okazało się zastosowanie czarnej blachy trapezowej jako zewnętrznej powłoki elewacji. Materiał, mimo że nie kojarzy się nam z naturalnym krajobrazem, sprawił, że dom świetnie wkomponował się w otaczającą go przyrodę.

Przejeżdżając przylegającą do działki drogą, odniesiemy wrażenie, że budynek stoi od zawsze, jest jakby był wrośnięty w zieleń.

Drewniane elementy zagłębione w bryle wykonano z desek cedru kanadyjskiego. Jego nieregularna struktura podkreślać ma leśny, niejednorodny charakter naturalnego otoczenia. Dzięki temu budynek, mimo swojej śmiałej formy, sprawia wrażenie jakby należał do tego miejsca od dawna.

Z bryły domu wyróżnia się drewniane zagłębienie, które zaprasza domowników i gości, jednoznacznie wskazując wejście. Obszerne zadaszenie mieści również wjazd do garażu z ukrytą pod cedrowym drewnem bramą garażową. Podobne drewniane zagłębienie znajduje się z drugiej strony budynku i tworzy taras.

Wnętrza w ascetycznej bieli z betonowymi posadzkami ożywia zieleń, która dzięki ogromnym przeszkleniom wprost wlewa się do domu.

Szczególnie ciekawy efekt dają narożne okna z szybami łączonymi w narożniku bez słupka. Powodują, że las jest niemal na wyciągnięcie ręki – mówią projektanci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Kolejnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest okno, które stanowi całą długą ścianę w połączonych ze sobą pokojach dzieci. Można przez nie podziwiać majestatyczne, porośnięte bluszczem sosny. Wnętrza Domu Wtopionego w Las nie odciągają uwagi od zieleni, nie konkurują z nią, lecz harmonijnie wpisują się w naturalne otocznie, zapewniając domownikom niesamowite widoki oraz bliskość przyrody.

Marcin Mularczyk, fotoradarmm.pl

Źródło: z3zarchitekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN