Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Startup pracuje nad urządzeniem, które wywołuje świadome sny

Dzięki tej opasce na głowę będzie można kontrolować swoje sny.
.get_the_title().

Istnieje wiele ćwiczeń, które mają zwiększyć nasze szanse na świadomy sen, czyli taki, w którym mamy kontrolę nad tym, o czym śnimy. Wygląda jednak na to, że już wkrótce pomoże nam w tym także technologia.

Startup Protetic pracuje nad urządzeniem o nazwie Halo – opaską na głowę, która wykorzystując sztuczną inteligencję, pomoże ci kontrolować twoje sny.

Dlaczego? Eric Wollberg, dyrektor generalny Prophetic, który od 12 roku życia ma świadome sny, sądzi, że to niezwykłe duchowe doświadczenie, które jest lepsze niż VR. – Lista korzyści płynących ze świadomego śnienia jest długa – podkreśla natomiast Wesley Louis Berry III, dyrektor ds. technologii. – Jest na niej wszystko, od pomocy przy zespole stresu pourazowego, przez zmniejszanie lęku, po poprawę nastroju, pewności siebie, zdolności motorycznych i kreatywności. Korzyści są naprawdę wyjątkowe. Mimo to, firma nie twierdzi, że urządzenie będzie miało zastosowanie medyczne.

fot. Prophetic

Firma chce jednak zbadać i ten aspekt. W tym celu nawiązała współpracę z Donders Institute, neuronaukowym ośrodkiem badawczym na Uniwersytecie Radboud w Holandii, by obserwować aktywność mózgu świadomie śniących osób. W ramach tej współpracy zbadana zostanie także nieinwazyjna technologia znana jako przezczaszkowe ultradźwięki skupione (TUS), która leży u podstaw urządzenia. Wykorzystuje ona impulsy ultradźwiękowe o niskiej intensywności do badania mózgu i interakcji z aktywnością nerwową z niezwykłą i niemożliwą do osiągnięcia za pomocą innych metod precyzją.

Opaska The Halo ma stymulować korę przedczołową śpiącego użytkownika skupionymi ultradźwiękami. Właśnie w ten sposób sen staje się świadomy.

W idealnej sytuacji użytkownik w ogóle nie zauważyłby urządzenia, a jedynie efekty jego działania w postaci niewielkich zmian w doświadczeniach sennych, które wydają się naturalne i niesztuczne – wyjaśnił Nico Adelhöfer z Donders Institute. – Kierunek zmian w śnieniu zależy od dokładnych ustawień parametrów. Może nastąpić moment wglądu, prowadzący do zakwestionowania przez śniącego aktualnej rzeczywistości sennej i w konsekwencji do świadomego snu, który w połączeniu z pełnym zanurzeniem percepcyjnym jest z pewnością jednym z najbardziej ciekawych i ekscytujących doświadczeń.

Firma ma nadzieję, że jej urządzenie przyczyni się także do rozumienia snów i świadomości, a także pozwoli ludziom okiełznać sny, tym samym wzbogacając ich życie. Czy tak się stanie? Przekonamy się w przyszłości, bo premiera Halo jest zapowiedziana dopiero na 2025 rok.

Tekst: NS

FUTOPIA