Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 miejskich wydarzeń na Gdynia Design Days 2018, na których trzeba być

Gdynia Design Days 2018 to nie tylko (albo aż) dziesiątki wystaw, wykładów i warsztatów, które odbywają się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, ale także wydarzenia w mieście. Wybraliśmy dla was te najbardziej atrakcyjne.
.get_the_title().

1. Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci (Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1)

To największa do tej pory wystawa monograficzna poświęcona Karolowi Śliwce (ur. 1932), obejmująca projekty, szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego, nieudostępnianego do tej pory archiwum projektanta, uzupełnione o prace z instytucji i muzeów z całego kraju oraz przedmioty z kolekcji prywatnych. Karol Śliwka jest bardzo wszechstronnym twórcą. Ma w swoim dorobku projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują jednak znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Niektóre z jego znaków graficznych są dziś uznawane za kultowe – nie ma chyba w Polsce osoby, która nie kojarzyłaby charakterystycznej, typograficznej skarbonki Banku PKO BP.

Kuratorzy wystawy (Patryk Hardziej, Agata Abramowicz, Agnieszka Drączkowska) postanowili oddać głos Karolowi Śliwce: cytaty wybrane z rozmów z twórcą prowazą przez kolejne etapy życia i twórczości mistrza. Pełne humoru i nostalgii historie barwnie opowiedziane przez Karola Śliwkę, pozwalają spojrzeć na pracę projektanta grafiki „od kuchni” oraz przybliżają realia kolejnych etapów jego twórczości, począwszy od PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do czasów współczesnych. Uzupełnieniem wystawy jest nowy mural przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Gdyni, na którym znalazły się jego najbardziej znane znaki graficzne (możecie go zobaczyć na zdjęciu głównym artykułu).

2. #nofilter – co kryje się za marką? (Dryft, ul. Jana Kilińskiego 5/1)

Dryft to miejsce, które zostało stworzone z pasji do ponadczasowego stylu mody męskiej, dobrego dizajnu oraz obcowania z nadmorską naturą. Podczas Gdynia Design Days 2018 można zobaczyć tam wystawę #nofilter, która zachęca do pominięcia wszystkiego, co widzimy na zewnątrz marki i przeanalizowania, jakie wartości oraz działania kryją się za jej maską. W dobie idealnych zdjęć reklamowych, kampanii marketingowych w egzotycznych zakątkach świata i mediów społecznościowych, gdzie zdjęcia upiększane są często za pomocą filtrów, łatwo zapomnieć lub nawet nie być świadomym jak w rzeczywistości wygląda otaczający nas świat. Patrząc na te obrazy mogłoby się wydawać, że żyjemy w świecie idealnym. Jednak Ziemia, niczym przeciążony system operacyjny, pokazuje nam co jakiś czas ostrzeżenia, komunikat ERROR. Od nas zależy czy klikniemy przycisk Pomiń czy Pokaż Szczegóły i Rozwiąż Problem.

Wystawa prezentuje inicjatywy podejmowane przez wybrane marki, aby zmienić kierunek w jakim podąża branża odzieżowa i nie tylko.

Pokazuje nasze codzienne wybory w szerszym kontekście wzajemnych relacji, potrzeb i mechanizmów, które mają bezpośredni wpływ na miejsce, w którym żyjemy.

3. TAMO w porcie (Tamo, ul. Polska 7)

Trójmiejska manufaktura TAMO tworzy swoje drewniane meble w nowej siedzibie, w industrialnym otoczeniu zaplecza Gdyni przy ulicy Polskiej 7. Podczas festiwalu w tej malowniczej portowej scenerii odbędzie się premiera najnowszej kolekcji TAMO, po której oprowadzi sam projektant Marcin Laskowski. Najnowsze modele mebli, jak zawsze cechuje drobiazgowe wzornictwo oraz wykonanie z litego drewna. W komodzie #XO jako nowy surowiec zastosowany został orzech amerykański, który ze swym bogatym wybarwieniem, zadomowi się w każdym wnętrzu.

Nowe wzory łączą w sobie różne materiały jak w szafce #Umami, gdzie uzyskano poprzez połączenie z metalową podstawą uzyskano lekką formę mebla.

W tym roku pojawiają się też niezwykłe akcesoria z akcentem nadmorskim #żaglówka i dla fanów typografii obrazy #Typo-A. Dodatkową atrakcją jest teren wokół pracowni. Widok z okna prowadzi nas wprost na szamocące się portowe dźwigi i koparki, sunące statki. Dookoła zaś odbywa się ciężka, solidna robota, wśród hord węgla i wiórów stolarni… i tylko woda stoi.

4. Projekcja filmowa „Neon” (TŁOK Kawiarnia, ul. Józefa Wybickiego 3, 10 lipca, 20:00)

Wyreżyserowana przez Erica Bednarskiego opowieść o historii warszawskich neonów od czasów przedwojennych do współczesności, przedstawia historyczno-polityczny kontekst „neonizacji” stolicy. Film pokazuje proces popularyzacji świetlnych znaków, aż do utraty blasku po ’89 roku.

Obecnie neony stają się obiektem zainteresowania pasjonatów, historyków sztuki i muzealników. Dzięki rosnącej grupie miłośników przeżywają renesans i zyskują nowe życie.

Projekcja filmowa zakończy się premierowym włączeniem neonu kawiarni, projektu Michała Loby, wykonanego przez łódzką pracownię ON OFF.

5. Deszczem w rynnę, czyli o ogrodach deszczowych w Gdyni (Gdynia InfoBox, ul. 10 Lutego 33, 12 lipca, 12:00 – 17:00)

Nadmiar wody w miastach bywa kłopotliwy. Idealną odpowiedzią na małą retencję wody są ogrody deszczowe – ich idea zostanie przybliżona w oparciu o interaktywny model oraz eksperymentalny ogród deszczowy. Deszcz to synonim życia – woda, która oczyszcza powietrze i zapewnia życie faunie i florze. Jego ożywcza moc bywa niestety również destruktywna, szczególnie w zabudowanych miastach. Lokalne podtopienia, które pociągają za sobą straty finansowe, są skutkiem ograniczenia zielonych przestrzeni w mieście, które w naturalny sposób absorbują wodę.

Ogrody deszczowe to nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, usuwające zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej, zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów.

Podczas Gdynia Design Days idea ogrodów deszczowych zostanie pokazana na przykładzie ogrodu deszczowego, który pojawił się w maju przy Gdyńskim InfoBoxie.

DESIGN