Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Australijski mikrozakład recyklingu może pomóc w rozwiązaniu problemu śmieci

Dzięki niemu do recyklingu potrzebna jest tylko jedna sala.
.get_the_title().

Nasze śmieci nie zawsze trafiają do przetwórni odpadów – część ląduje w krajach, gdzie obowiązują dalekie od restrykcyjnych prawa dotyczące importu odpadów i brakuje regulacji dotyczących ich bezpiecznego przetworzenia. Od kiedy dwa lata temu Chiny zrezygnowały z przyjmowania śmieci należących do innych państw, problem ten stał się bardziej widoczny. Ostatnio pisaliśmy o tym, że Malezja odsyła bogatym krajom ich śmieci, które trafiły na nielegalne wysypiska. Najwyższa więc pora, by podejść do kwestii przetwórstwa odpadów na poważnie. Właśnie zajęli się tym australijscy inżynierowie, którzy zaproponowali rozwiązanie w skali mikro. Zakłady zajmujące się recyclingiem często są olbrzymie, a śmieci trzeba transportować do nich naprawdę z daleka.

Australijscy inżynierowie z University of New South Wales w Sydney podeszli więc do problemu z zupełnie innej strony, konstruując mikrozakład recyclingu, który mieści się w jednej sali.

Dzięki temu może być rozstawiony bliżej sortowni odpadów, eliminując problem transportu i prowadząc do tego, że większa ilość śmieci żyć będzie drugim życiem.

Stworzona przez australijskich inżynierów maszyna przetwarza plastik na długie włókna, czyli tak zwany filament. Powstały materiał trafia następnie do drukarki 3D, która dzięki swoim bogatym możliwościom przetwarza go w niemal dowolną rzecz. Póki co mikrozakład recyclingu funkcjonuje tylko na University of New South Wales i nie wszedł jeszcze w fazę testów komercyjnych.

Docelowo mógłby stanąć jednak nie tylko w zakładach, które szukają nowych metod efektywnego recyklingu swoich produktów, ale też w takich, które chcą produkować przedmioty z materiału z recyclingu.

Możemy wyobrazić sobie przyszłość, w której każde miasto ma taki mikrozakład, który pozyskuje dostępne lokalnie odpady i przetwarza je w wartościowe materiały, stając się częścią światowego łańcucha dostaw – mówi Veena Sahajwalla z University of New South Wales.

Źródło zdjęć: UNSW.edu.au
Tekst: NS

Zmiany Klimatu