Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bez plastikowej nakrętki, neutralne węglowo, nadające się do recyklingu – to kartony na napoje Pure-Pak Imagine

Jako że plastikowe butelki to samo zło, mleko i soki w kartonach wydają się na ich tle wypadać niezwykle ekologicznie. Czy jednak pamiętacie, że wyrzucamy je nie do pojemnika na papier, ale na metale i tworzywa sztuczne?
.get_the_title().

Często wydaje nam się, że opakowania po mleku i sokach powinny trafić do pojemnika na papier. Tymczasem większość takich kartonów to tak naprawę opakowania wielomateriałowe. A że składa się na to aluminium, którym są wyścielane od środka, to nie powinniśmy wyrzucać ich ani do pojemnika na papier, ani na odpady zmieszane, tylko do tego żółtego – z puszkami i butelkami plastikowymi. Norweska firma Elopak pokazuje, że może być inaczej.

Właśnie stworzyła Pure-Pak Imagine i twierdzi, że to najbardziej przyjazne klimatowi opakowanie kartonowe, jakie obecnie istnieje na rynku.

Elopak-natural-brown-board.com

Elopak chciało stworzyć produkt, który będzie w całości nadawał się do recyklingu. – Nasza firma hołduje idei gospodarki obiegu zamkniętego – komentuje Marianne Groven, Sustainability Director Elopak – Każdy przedmiot ma kończyć swój cykl życia recyklingiem, który pozwoli mu wrócić do pętli tego obiegu od nowa. Twórcom konceptu opakowania zależało na wyeliminowaniu z jego składu plastiku. Pure-Pak Imagine nie ma więc plastikowej zakrętki – powraca do sposobu otwierania kartonów z napojami z lat 70. i 80. Jako że nie wszyscy pewnie pamiętają erę przed nakrętkami, na opakowaniu umieszczona jest krótka instrukcja obsługi. Karton wykonany jest w całości z materiałów pochodzenia naturalnego, pozyskanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Elopak stworzył tzw. Natural Brown Board, dzięki któremu w zeszłym roku zdobył nagrodę w konkursie Dairy Innovation Awards za projekt najlepszego opakowania na nabiał. Kartony na mleko wykonane są zazwyczaj z trzech rodzajów materiałów: papieru, pokrywającego go od strony zewnętrznej polietylenu i wyściełającej go od wewnątrz warstwy aluminiowej.

W przypadku Pur-Pak Imagine użyto jedynie naturalnego surowca pochodzącego z drewna, czyli właśnie Natural Brown Board. Elopak nadał mu właściwości aseptyczne.

Wyeliminowanie polietylenowej powłoki to nie tylko ekologiczne rozwiązanie – nadaje też opakowaniu unikalną estetykę. Jak wynika z badań konsumenckich, surowy, matowy design, bardzo podoba się klientom.

Opakowania są również neutralne węglowo – podobnie jak każdy produkt Elopak, ponieważ marce udało się osiągnąć taki status swojej działalności już w 2016 roku. To pierwszy producent opakowań, który może się poszczycić takim osiągnięciem. Inny duży gracz na rynku opakowań, znana szwedzka firma Tetra Pak, ma w planach osiągnięcie podobnego celu do 2030 roku.

Źródło zdjęcia głównego: Elopak-natural-brown-board.com
Tekst: KD

Zmiany Klimatu