Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Drewniane tablice zamiast nagrobków i kartonowe trumny. Paryż stworzył pierwszy ekologiczny cmentarz

Nic nie wskazuje na to, że nasze pokolenie załapie się na wynalezienie tabletki na nieśmiertelność. Niezależnie więc od tego, czy wierzymy w życie po śmierci czy nie, możemy dopilnować, by z tym ziemskim rozstać się w ekologiczny sposób.
.get_the_title().

Temat ekologicznych pochówków pojawia się coraz częściej, wciąż jednak zdaje się, że daleko im do tego, by stały się normą. Takie koncepcje jak chociażby Better Place Forest czy ekologiczne garnitury z grzybów nawet jeśli budzą naszą aprobatę, wydają się wciąż jedynie zagraniczną ciekawostką.

Oprócz przywiązania do pewnych tradycji i obrzędów, często nie mamy po prostu dostępu do tego typu rozwiązań. Tymczasem Paryż właśnie pokazał, że można stworzyć w pełni „zielony” cmentarz.

Źródło: Jill DImond/Unsplash

Na przedmieściach miasta, w Ivry-sur-Seine, gdzie od 1874 istnieje licząca 28 hektarów nekropolia, wyznaczono strefę, na której będą dokonywane jedynie ekologiczne pochówki. Oznacza to, że zamiast tradycyjnych nagrobków pojawią się tam krzyże i tablice drewniane, które, jak zapowiedziały władze Paryża, będą wymieniane co 10 lat. Trumny będą w pełni biodegradowalne – kartonowe lub ewentualnie z lokalnego, nielakierowanego drewna.

Przy pochówkach będzie również obowiązywał zakaz syntetyków, co oznacza, że ciała mają być ubrane w stroje stworzone z naturalnych i biodegradowalnych materiałów.

Zwłoki nie mogą być również zabalsamowane, zwłaszcza w trującym formaldehydzie, z którego toksyny trafiłyby potem do ziemi.

Źródło: Instagram @greenfunerals

Póki co na cmentarzu w Ivry-sur-Seine wyznaczono 150 miejsc na „zielone pochówki”.

Może się to wydawać, że to niewiele, ale pamiętajmy, że większość dużych miast boryka się z problemem dostępności nowych terenów na nekropolie. Zamiast jednak rozkładać bezradnie ręce, władze metropolii mogą wdrożyć metodę małych kroków. Nie zawsze da się stworzyć całkowicie nowy, rozległy cmentarz, ale można na początek wydzielić jakiś obszar w obrębie już istniejących i tam zapoczątkować zwyczaj ekologicznych pochówków.

Zwłaszcza że na pewno będzie musiało minąć trochę czasu, zanim ten temat zostanie znormalizowany, a społeczeństwo zdobędzie odpowiednią wiedzę na temat tego, jak zorganizować taki pogrzeb, kiedy już zajdzie taka potrzeba.

Z punktu widzenia ekologii jest to już nie tylko potrzeba, ale konieczność.

Zdjęcie główne: © City of Paris
Tekst: KD

Zmiany Klimatu