Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Greenpeace wezwał Unię Europejską do ograniczenia konsumpcji i produkcji mięsa o 71 proc. do 2030 roku

Organizacja skupiona na ochronie środowiska podkreśla znaczenie ograniczenia spożycia mięsa w walce z kryzysem klimatycznym.
.get_the_title().

Z najnowszej analizy przeprowadzonej przez Greenpeace wynika, że kraje Unii Europejskiej (i Wielka Brytania) muszą zmniejszyć spożycie mięsa o 71 proc. do 2030 roku, a do 2050 roku aż o 81 proc. Wszystko po to, aby poradzić sobie z wpływem masowej hodowli zwierząt na zmiany klimatu.

Oznaczałoby to ograniczenie średniego spożycia wszystkich rodzajów mięsa z 1,58 kg na osobę na tydzień, do nie więcej niż 460 gramów do 2030 roku i 300 gramów w 2050 roku.

źródło: greenpeace

Nadmierna konsumpcja mięsa i nabiału rujnuje lasy, niszczy przyrodę i ogrzewa planetę. Komisja chce mówić o zapewnieniu zdrowej i niedrogiej żywności produkowanej w sposób zrównoważony? Świetny pomysł, ale to oznacza, że czas porozmawiać o redukcji mięsa – powiedziała Sini Eräjää, unijna działaczka na rzecz rolnictwa i leśnictwa w Greenpeace.

W najnowszych projektach opracowanego przez Komisję Europejską planu żywnościowego „Farm to Fork” uznano nadprodukcję i nadmierną konsumpcję mięsa i przetworów mlecznych w UE za problem, ale nie zaproponowano środków mających na celu ich zmniejszenie. Dlatego też Greenpeace wezwał Komisję Europejską do uwzględnienia nowych celów w zakresie redukcji we wspomnianej strategii żywieniowej, która ma zostać opublikowana 25 marca.

źródło: unsplash

„Nadchodząca strategia Farm to Fork jest okazją do wyznaczenia nowego kierunku dla europejskich systemów żywności. Musi dążyć do zrównoważonej ekologicznie produkcji i konsumpcji opartej na mniejszej ilości lepszych produktów mięsnych i mlecznych oraz dużej ilości zdrowych, sezonowych owoców i warzyw. Polityka publiczna – od dopłat do rolnictwa po reguły marketingowe – odgrywa dużą rolę w kierowaniu wyborami konsumentów i jeszcze większą rolę w kształtowaniu praktyk rolniczych. Zwracamy się o zaproponowanie przepisów mających na celu zmianę europejskiego rolnictwa i diety przez zmniejszenie nadmiernej produkcji i konsumpcji mięsa i nabiału” – czytamy w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej.

Tekst: Marta Mankiewicz

Zmiany Klimatu