Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Indonezja chce przenieść stolicę. Dżakarta tonie

Nowa stolica zostanie zbudowana od podstaw na wyspie Borneo.
.get_the_title().

Dżakarta to druga pod względem liczby ludności aglomeracja na świecie – mieszkają tam niemal 32 mln osób. W samym mieście żyje obecnie 10 mln ludzi. Stolica Indonezji – podobnie jak inne miasta w tym kraju – jest więc przeludniona. Wraz z ogromną liczbą mieszkańców pojawia się szereg problemów – takich jak korki czy zanieczyszczenie środowiska i powietrza, które prowadzi do problemów zdrowotnych. Jednak nie są to jedyne kwestie, z którymi zmaga się Dżakarta. Dżakarta, przez które przepływa 13 rzek, została zbudowane na bagnach, dlatego też ponad 40 proc. miasta znajduje się obecnie poniżej poziomu morza. Stolica Indonezji się zapada – w niektórych miejscach w ciągu ostatniego roku aż o 25 cm. W ciągu dekady poziom niektórych ulic obniżył się z kolei aż o 2,5 metra. Szacuje się, że w takim tempie do 2050 roku aż 1/3 miasta znajdzie się pod wodą.

źródło: newshub

Dlatego też zapadła decyzja o przeniesieniu stolicy Indonezji. Choć spekulowano na ten temat już od jakiegoś czasu, dopiero w poniedziałek prezydent kraju Joko Widodo podał tę informację oficjalnie podczas konferencji prasowej.

Nowa stolica zostanie zbudowana od podstaw na wyspie Borneo. Borneo leży aż 1400 kilometrów od Dżakarty i znane jest z lasów tropikalnych, zamieszkujących wyspę orangutanów, a także ogromnych złóż węgla.

Wybudowanie od zera nowej stolicy będzie kosztownym procesem, który pochłonie aż 33 mld dolarów. – Lokalizacja jest bardzo strategiczna – znajduje się w centrum Indonezji i blisko obszarów miejskich. Ciężar, jaki obecnie spoczywa na Dżakarcie, jest zbyt duży, ponieważ miasto stanowi centrum administracji, biznesu, finansów, handlu i usług – powiedział prezydent Joko Widodo. Dżakarta w dalszym ciągu będzie biznesowym i finansowym centrum Indonezji, jednak to nowa stolica stanie się centrum administracji. Jej budowa ma się zacząć w 2021 roku, a w 2024 przeniosą się tam pierwsi urzędnicy. Ekolodzy zwracają uwagę na to, by przy przenosinach nie wywołać kolejnej katastrofy ekologicznej.

Lasy zamieszkiwane przez orangutany już teraz są wycinane w szybkim tempie pod uprawę palmy olejowej – ekolodzy obawiają się więc, że relokacja stolicy może tę niekontrolowaną wycinkę przyspieszyć.

Zdjęcie główne: Elite Readers
Tekst: NS

Zmiany Klimatu