Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak się zmieni Pole Mokotowskie? Już wiemy!

Smogometr, czyli balony wskazujące stan czystości powietrza, pawilon ze ścianą deszczową i wieżą wodospadową, zimowa górka saneczkowa – ulubiony park Warszawiaków w końcu zyska nowoczesne oblicze!
.get_the_title().

Konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego wygrała pracownia WXCA z Warszawy. Doceniono walory nowych pawilonów (szczególnie pawilonu wodnego), małej architektury i terenów zieleni oraz fakt, że popularny wśród Warszawiaków park nie zatraci swojego charakteru.

Główny deptak zamieni się w bardziej oficjalną i uporządkowaną promenadę. Obok ścieżki spacerowej będzie oddzielna trasa dla rolkarzy i biegaczy, która posłuży także biegom narciarskim. Zimowe atrakcje uzupełnią górka saneczkowa przy Bibliotece i ślizgawki na naturalnych zbiornikach wodnych.

Projektanci zaproponowali koncepcję pawilonów opartą na czterech żywiołach  – powietrza, wody, ognia i ziemi.

Pawilony Żywiołów z ogródkami i tarasami na dachach, oprócz oferty gastronomicznej i edukacyjnej, umożliwią nam doświadczanie i zabawę z żywiołami. Dwa budynki już zostały opracowane. Pawilon Powietrza ze smogometrem (balonami wskazującymi stan czystości powietrza) znajdzie się przy wejściu od strony Ronda Jazdy Polskiej. Na wyspie obok głównego stawu (który będzie całoroczny) stanie Pawilon Wody z takimi atrakcjami jak: wieża wodospadowa, deszczowa ściana i szklany dach-kielich, który będzie zbierał deszczówkę.

Pole Mokotowskie nowy pawilon wody Pole Mokotowskie staw i pawilon wody

Przy Trasie Łazienkowskiej powstanie plenerowa jadalnia, targ śniadaniowy oraz miejska farma edukacyjna. Między głównym kampusem Politechniki i ul. Batorego pojawią się atrakcje dla studentów: tereny sportowe, sztuczna plaża miejska, plenerowe piece do pizzy i grilla. Przy Pomniku Lotnika stanie plac zabaw i plenerowa ekspozycja lotnicza, przy Urzędzie Patentowym – ekspozycja polskich wynalazków, zaś przy skrzyżowaniu Batorego i al. Niepodległości pojawi się galeria land-artu.

Pole Mokotowskie będzie miejscem otwartym na różnorodne aktywności i przyjaznym dla wszystkich, nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i roślin.

Bardzo ważne będzie wzmocnienie walorów przyrodniczych, bioróżnorodności i rozbudowywanie stref natury w parku. Planuje się budowanie krajobrazu biocenotycznego – strefy wzajemnych relacji człowieka i natury oraz wprowadzenie zasad gospodarki cyrkularnej – stosowania materiałów z recyklingu, biodegradowalnych, wykorzystania kompostu, pni i gałęzi pozyskanych przy pielęgnacji drzew.

Pole Mokotowskie zwycieski projekt
Fot. materiały prasowe Wxca.pl

Źródło: wxca.pl
Opracowanie: AB

DESIGN