Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Baterie, panele słoneczne i samochody elektryczne przynoszą gigantyczne fortuny. Oto miliarderzy klimatyczni

Na szczycie jest Elon Musk, resztę miejsc zajmują praktycznie sami Chińczycy. Pokazuje to, jak kluczową rolę pełnią Chiny w rozwoju „czystych” technologii, takich jak np. komponenty słoneczne.
.get_the_title().

Kryzys klimatyczny powoduje, że branża t.zw. „czystej” energii rozrasta się naprawdę szybko. Takie inicjatywy znajdują również uznanie wśród inwestorów, którzy widzą, że technologia tego typu jest koniecznością. Dziewięć z dziesięciu największych gospodarek świata dąży do zerowej emisji netto. Setki firm na całym świecie zobowiązały się do zneutralizowania swojej produkcji dwutlenku węgla do połowy stulecia lub wcześniej. Ten rozmach zwiększył obroty producentów turbin wiatrowych, rowerów elektrycznych czy paneli słonecznych.

Na szczycie listy najlepiej zarabiających w tej branży znajduje się dyrektor generalny Tesla Inc. Elon Musk, którego majątek wzrósł w ubiegłym roku o 622 proc. do 199,2 mld dolarów. 91 proc. jego fortuny związana jest z samochodami i energią elektryczną.

John D. Rockfeller stał się najbogatszą osobą w historii, rewolucjonizując przemysł naftowy. Półtora wieku później Elon Musk ubiega się o ten sam tytuł, eliminując popyt na główny produkt Rockefellera.

Drugie miejsce w rankingu zajmują Zeng Yuqun, Huang Shilin, Pei Zhenhua i Li Ping, których łączny majątek wynosi 60,7 mld dolarów. Dorobili się tej kwoty dzięki udziałowi w Contemporary Amperex Technology Co. Limited – największym na świecie dostawcy akumulatorów dla producentów samochodów elektrycznych. Klientami CATL jest Tesla.

Wang Chuanfu, jeden z głównych udziałowców firmy BYD Co. / forbes.com

Bloomberg Intelligence szacuje, że popyt na magazyny energii zasilane litem i samochody elektryczne wzrośnie prawie siedmiokrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Znaczna część miliarderów klimatycznych to potentaci, którzy produkują pojazdy elektryczne lub baterie, które je zasilają. Wśród nich znajdują się m.in. Wang Chuanfu, Lv Xiangyang i Xia Zuoquan – główni udziałowcy firmy BYD Co., a także Liu Jincheng, prezes firmy Eve Energy Co.

Branża solarna również ma się bardzo dobrze, stale rośnie na nią popyt, którego nie obniżyła nawet pandemia. Słoneczni miliarderzy to Li Zhenguo, Li Chunan i Li Xiyan, główni udziałowcy Longi Green Energy Technology – największego na świecie producenta komponentów do paneli słonecznych. Stanowią oni kolejną co do wielkości grupę na liście.

W gronie miliarderów znajduje się również Niemiec i Australijczyk, poza Elonem Muskiem jedyni biznesmeni niepochodzący z Chin. Ich firmy również są dość nietypowe jak na to zestawienie, bo nie są związane z samochodami, bateriami czy słońcem. Niemiec Aloys Wobben produkuje turbiny wiatrowe, a Australijczyk Anthony Pratt zajmuje się recyklingiem papieru.

Piętnaście największych biznesów związanych z branżą rozwiązań klimatycznych to łączna kwota 355 mld dolarów – dwa razy więcej niż kapitalizacja rynkowa Royal Dutch Shell i cztery razy więcej niż BP.

Zdjęcie główne: Frederic J. BROWN / AFP
Tekst: Marta Zinkiewicz

Zmiany Klimatu