Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Strażnicy chroniący goryle górskie w parku Wirunga zostali zabici

Goryle górskie występują już tylko w dwóch miejscach na świecie – w Parku Narodowym Wirunga oraz w Parku Narodowym w Ugandzie. Strażnicy z parku Wirunga narażają życie, by je chronić.
.get_the_title().

Park Narodowy Wirunga położony w Kongo jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych terenów na świecie. Jako jeden z pierwszych obiektów został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od 1994 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

Wirunga jest domem m.in. dla słoni, małp, hipopotamów, lwów, ale najsłynniejsze są tu goryle górskie, które występują już tylko w dwóch miejscach na świecie – w Parku Narodowym Wirunga oraz w Parku Narodowym w Ugandzie.

Spodziewano się, że goryle górskie ulegną zagładzie mniej więcej na przełomie wieków. Tymczasem ich liczba od dekady powoli, ale sukcesywnie rośnie (tutaj pisaliśmy o programie ochrony goryli z Wirunga).

Park utrzymywany jest ze środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej oraz Fundacji Leonardo DiCaprio.
Fundacja Dicaprio, założona w 1998 roku przekazała ponad 100 mln dolarów na działania związane z ratowaniem środowiska a sam DiCaprio wyprodukował nawet film „Virunga”, który jest wspaniałym obrazem przybliżającym skomplikowaną sytuację parku (film był nagradzany na festiwalach i nominowany do Oskara).

A realia nie są zbyt ciekawe. Otóż park rzeczywiście działa prężnie, angażując lokalną ludność, z którą nie było wcale łatwo początkowo nawiązać współpracę. Z sukcesem udało się też rozwinąć ekologiczną turystykę.

Wszystko to tylko dzięki dzielnym strażnikom parku, którzy niestety muszą narażać własne życie, by chronić zagrożone gatunki.

Wirunga znajduje się na styku granic z Rwandą i Ugandą i od lat stanowi cel ataków różnego rodzaju bojówkarzy i kłusowników. Ofiarami napastników są zarówno zwierzęta (np. całe stada hipopotamów zabijane, aby sprzedać potem kły), jak i ochraniający je strażnicy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio)

W ostatniej dekadzie zabitych zostało 200 strażników, w tym 6 młodych mężczyzn, którzy padli ofiarą napastników kilka dni temu.

Jak podają władze parku, w niedzielę 10 stycznia uzbrojeni sprawcy postrzelili 6 osób i zranili kilka innych. Za atak prawdopodobnie odpowiada grupa Mai-Mai, jedno z wielu zbrojnych ugrupowań w regionie.

Zabójstwa strażników, ale też epidemia Eboli i COVID-19 znacznie zmniejszyły dochody z turystyki w ostatnich latach. W okresie od czerwca 2018 do lutego 2019 roku park pozostawał zamknięty dla zwiedzających z uwagi na ataki na strażników. Park został ponownie zamknięty w okresie od marca do czerwca 2020 roku z uwagi na pandemię COVID-19.

Możecie wesprzeć strażników oraz goryle, wpłacając pieniądze na organizację Global Wildlife Conservation, która przekazuje 100 proc. kwoty bezpośrednio do strażników parku. Nawet niewielka suma może wspomóc działalność parku!

Zdjęcia: Virunga National Park
Tekst: DL

Zmiany Klimatu