Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: 10 najlepszych domów w 2020 roku

Zobaczcie 10 naszych ulubionych realizacji domów jednorodzinnych, które pokazywaliśmy w cyklu „Najlepsze Domy w Polsce” w 2020 roku.
.get_the_title().

W cyklu „Najlepsze Domy w Polsce” prezentujemy świetnie zaprojektowane domy, które powstały na terenie naszego kraju. To przykłady najciekawszych koncepcji i doskonałych rozwiązań, które wyznaczają trendy i wpływają na to, jak wygląda budownictwo jednorodzinne. Wybraliśmy 10 naszych ulubionych realizacji, które pokazywaliśmy w 2020 roku. To bardzo różne obiekty, dlatego prezentujemy je w kolejności losowej. Jesteśmy też ciekawi waszych faworytów. Dajcie nam znać, które budynki z naszego cyklu zwróciły waszą uwagę.

1. Dom w Gdyni, proj. IFA Group 

Dom, mimo że został stworzony od podstaw w nowoczesnej technologii, doskonale wpisał się w charakter modernistycznej zabudowy. Wygląda tak, jakby stał w tym miejscu od zawsze. – Dom znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Budynek nawiązuje formą, proporcjami i kolorystyką do sąsiadującej zabudowy. To architektura tła – opowiada o realizacji architekt Kamil Domachowski z IFA Group.

ZDJĘCIA: KRONIKI.STUDIO

Jednorodzinny dom w Gdyni jest prosty, nienachlany i świetnie wkomponował się w charakter dzielnicy. Zaprojektowano go z poszanowaniem historycznej sylwety gdyńskiej ulicy, w zgodzie z otoczeniem modernistycznej architektury oraz wytycznymi konserwatora zabytków.

Tu przeczytacie więcej o Domu w Gdyni

2. Dom LUS_4, proj. PL.architekci

Dom LUS_4 pod Poznaniem podąża za kształtem nieregularnej działki i sąsiedniej zabudowy. Mimo że nie posiada ruchomych elementów, to się zmienia – raz jest wąski i niski, a innym razem szeroki i wysoki. Chociaż forma domu w Lusowie nie przypomina okolicznych budynków, to stanowi przykład architektury, która powstała z szacunkiem dla krajobrazu i sąsiadującej zabudowy.

ZDJĘCIA: TOM KUREK

Dom LUS_4 zdobył nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii najlepszy budynek jednorodzinny 2020. Jury doceniło go za piękną, swobodną oraz bezpretensjonalną architekturę, która może być przykładem tego, jak powinno się projektować w nieoczywistych przestrzeniach polskich przedmieść.

Tu przeczytacie więcej o Domu LUS_4

3. Dom z zacięciem, proj. Pracownia Architektury Głowacki 

Dom z zacięciem optymalnie wykorzystuje atuty swojej lokalizacji. Dzięki wycofaniu bryły w głąb działki oraz dobrze przemyślanej kompozycji okna kadrują widoki na zieleń, a nie na mieszkania sąsiadów. Mimo niewielkiej powierzchni działki, bliskości sąsiadów, olbrzymich przeszkleń oraz otwarcia strefy dziennej na otaczający ogród, zapewnia mieszkańcom poczucie prywatności.

ZDJĘCIA: MACIEJ LULKO

Prosta forma budynku nawiązuje do okolicznej zabudowy, ale jednocześnie skrywa wolumen wzajemnie przenikających się – w pionie i poziomie – półotwartych przestrzeni zorganizowanych wokół serca domu, czyli ogrodu zimowego z rosnącym w nim okazałym drzewem.

Tu przeczytacie więcej o Domu z zacięciem

4. RE: Lakeside house, proj. REFORM Architekt

Ten dom z pozoru składa się z dwóch pięter, jednak w rzeczywistości posiada aż trzy kondygnacje – wszystko zależy od tego, z której strony na niego patrzymy. Każda z części stanowi jedną, zwartą bryłę. Całość wygląda jak pudełka, które poukładano jedno na drugim.

Zdjęcia: PIOTR KRAJEWSKI – FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY/ PKRAJEWSKI.PL

Wytyczne właścicieli domu, obostrzenia oraz układ terenu z dużym spadkiem (pochyły teren od północy do południa ma aż 4 metry spadku) stanowiły punkt wyjścia dla architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Kolejną inspiracją była oczywiście piękna i malownicza lokalizacja, dlatego wszystkie pomieszczenia domu skierowano w stronę jeziora.

Tu przeczytacie więcej o RE: Lakeside house

5. RB23 – współczesna rezydencja butikowa, proj. Paweł Lis Architekci

Położony w otoczeniu lasu dom RB23 to elegancki budynek o lekkiej, dynamicznej kompozycji, na którą składają się trzy prostopadłościany. Każdy z nich został obłożony płytką klinkierową i kryje w sobie inną funkcję.

ZDJĘCIA: RADEK GAŁCZYŃSKI

Strefa dzienna znajduje się od strony wschodniej, w prostopadłościanie równoległym do drogi. Wejście do niego zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu, do którego prowadzi alejka wykonana z wielkoformatowych płyt z betonu architektonicznego. Z salonu przez przesuwne okna wyjście prowadzi na taras – tutaj domownicy urządzili strefę relaksu. Ze strefy wypoczynku roztacza się widok na ogród. Trzeci prostopadłościan stanowi piętro budynku – został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia.

Tu przeczytacie więcej o RB23

6. Leśna Willa w Izabelinie, proj. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

Wpisana w naturalne otoczenie Leśna Willa w Izabelinie Północnym koło Warszawy to realizacja, w której połączono rodzimą tradycję z modernizmem. Budynek ma dwa oblicza. Od strony drogi prosta, masywna ściana zbudowana z gabionów chroni domowników przed wzrokiem przechodniów. Od strony ogrodu składająca się z dwóch skrzydeł Leśna Willa otwiera się na malownicze otoczenie.

Zdjęcia: ARCHIWUM BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZ I SARAMOWICZ

Zadaniem projektowym, które stanęło przed architektami, było znalezienie takiego kształtu oraz faktury budynku, by wpisać budynek w krajobraz. Zdecydowano się na połączenie tradycyjnego gontu dębowego z innowacyjnym materiałem, jakim są wywodzące się z hydrobudownictwa kosze gabionowe, które wypełniono libiąskim dolomitem. Wykonanie muru cyklopowego z gabionów było pionierskim wyzwaniem technicznym. Kamień i drewno na elewacjach sprawiły, że dom idealnie wpisał się w naturalny krajobraz okolicy.

Tu przeczytacie więcej o Leśnej Willi

7. Dom Leśny, proj. Pracownia 81.waw.pl

Dom Leśny to kolejny przykład architektury idealnie wkomponowanej w naturalne otoczenie. Kamienna elewacja nawiązuje do ciemnej kory sosen rosnących wokół budynku. Wrażenie masywności bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.

ZDJĘCIA: BARTEK ZARANEK

– Staramy się, jeśli jest taka możliwość, aby architektura zawsze była dopasowana do kontekstu przyrody – podkreślają architekci Anna Paszkowska‑Grudziąż i Rafał Grudziąż. W przypadku tej realizacji łupek wraz z drewnem dobrze wpisywały się w otoczenie lasu – to był argument numer jeden za wyborem tych materiałów.

Tu przeczytacie więcej o Domu Leśnym

8. Dom w Tyńcu, proj. Kita Koral Architekci

Ten nowoczesny dom doskonale wpisuje w otoczenie. Charakter miejscowej zabudowy narzucił architektom rozwiązania materiałowe, co w projekcie przełożyło się na zastosowanie desek impregnowanych metodą opalania.

ZDJĘCIA: WOJTEK DZIEDZIC FOTOGRAFIA/ WOJTEKDZIEDZIC.COM

Dom w Tyńcu cechują minimalizm oraz proste, eleganckie formy. Od strony drogi bryła budynku jest zwarta i zamknięta, natomiast od ogrodu otwiera się i wtapia w naturalny krajobraz. Dom zapewnia mieszkańcom bardzo bliski kontakt z naturą – właściciele mają bezpośredni dostęp z części dziennej do ogrodu oraz lasu. A dzięki dużym przeszkleniom przez cały rok mogą podziwiać widoki na zmieniający się, malowniczy krajobraz.

Tu przeczytacie więcej o Domu w Tyńcu

9. Dom w Żabiej Woli, proj. Piotr Kuczia

Jednorodzinny dom stanął na malowniczo położonej działce, na skraju lasu. Budynek w Żabiej Woli miał być odpowiedzią na naturalne otoczenie i prawie niepostrzeżenie wpisywać się w leśny krajobraz. Pasy pionowych desek elewacyjnych nawiązują więc do pni sąsiadujących drzew, a kolor drewna zastosowanego na fasadach sprawił, że dom niemal stopił się z otoczeniem.

ZDJĘCIA: RADEK GAŁCZYŃSKI, MARCIN CZECHOWICZ

Dom w Żabiej Woli to świetny przykład zrównoważonej architektury. Wykorzystano w nim drewno z recyklingu, z rozbiórki starego domu. Również przeszklenia tarasu są z odzysku. Architekt znalazł szyby w internecie i zaprojektował do nich odpowiednią konstrukcję zadaszenia. To rozwiązanie nie tylko stanowiło oszczędność dla inwestora, ale było także doskonałym sposobem na ponowne wykorzystanie materiału będącego odpadem.

Tu przeczytacie więcej o Domu w Żabiej Woli

10. Dom ze starej stodoły, proj. Wrzeszcz Architekci

Architekci wraz z inwestorem wpadli na pomysł, by nie tylko zainspirować się najlepszą lokalną architekturą, ale też bezpośrednio z niej skorzystać. I tak powstał plan, by odkupić, a następnie rozebrać starą, opuszczoną stodołę i z tego materiału zbudować nowy dom. Cegły z opuszczonego budynku zyskały drugie życie, a nowy dom dodatkowe, oryginalne walory architektoniczne. Historyczny materiał nadał miejscu niepowtarzalną atmosferę oraz wyjątkowy nastrój.

ZDJĘCIA: PRZEMYSŁAW TURLEJ

Elewacja nowego domu składa się z czterech typów wiązań cegieł o różnym poziomie rozrzeźbienia i transparentności. Prosta forma budynku nie konkuruje z rozrzeźbioną fasadą, jest dla niej tłem i jednocześnie ją podkreśla. Ażurowe, ceglane ściany wpuszczają piękne widoki do wnętrz oraz łączą je z otoczeniem.

Tu przeczytacie więcej o Domu ze starej stodoły

Tekst: AB
Zdjęcie główne: Dom w Tyńcu / Dom w Gdyni / Dom ze starej stodoły

DESIGN