Większość pracowniczek nigdy nie poprosiła o podwyżkę
Według najnowszego badania portalu z ofertami pracy Indeed ponad połowa pracowniczek nigdy nie prosiła swoich przełożonych o podwyżkę wynagrodzenia. Ankieta, w której wzięło udział 14 tys. kobiet z 11 państw, wykazała również, że 61 proc. badanych twierdzi, że muszą pracować ciężej niż koledzy z pracy, by zostać docenionymi.
28 proc. ankietowanych potwierdziło także, że obawiają się negatywnych konsekwencji ubiegania się o podwyżkę.
– Kobietom na ogół trudniej jest występować o awans – mówi Aileen Tan, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w AIA Singapore. – Na początku mojej kariery nauczyłam się jednak, że ważne jest, aby chcieć wyjść ze swojej strefy komfortu, ponieważ wszystkie możliwości są na wyciągnięcie ręki.
Pooja Chhabria, ekspertka ds. kariery w LinkedIn, ma kilka porad dotyczących skutecznego starania się o podwyżkę. W pierwszej kolejności ważne jest, aby przed rozmową znaleźć w internecie dane na temat wysokości wynagrodzeń na naszym stanowisku. Następnie należy przygotować prezentację, która będzie uwzględniać nasze dotychczasowe osiągnięcia. Dzięki niej będziemy mogli ustosunkować się do wszelkich możliwych zastrzeżeń ze strony przełożonego.
Istotne jest także zaplanowanie spotkania z wyprzedzeniem i jasne zakomunikowanie, że chcemy na nim omówić kwestię pensji i rozwoju kariery.
Chhabria radzi też, aby podczas rozmowy zadbać o zachowanie należytego profesjonalizmu. – Wykaż się pasją, nie emocjami – podsumowuje ekspertka. Należy pamiętać o wyrażaniu uznania dla naszego przełożonego i byciu otwartym na jego uwagi.
Zdjęcie główne: Christina Morillo/Pexels.com
Tekst: OP