Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Znalezienie pracy staje się coraz trudniejsze. Dlaczego?

Tłumaczą eksperci od rekrutacji.
.get_the_title().

Firma Aerotek przeprowadziła ankietę, w której wzięło udział ponad 1,5 tys. osób szukających pracy. Prawie 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że ten proces jest aktualnie o wiele trudniejszy niż w poprzednich latach. – Osoby starające się o pracę nie zdają sobie sprawy, że pracodawcy są teraz bardziej świadomi niż np. dwa lata temu i wykazują mniejszą skłonność do ustępstw w zakresie wynagrodzenia lub pracy zdalnej – mówi Bert Bean, dyrektor generalny firmy pośrednictwa pracy Insight Global.

Jeśli chcesz zostać zatrudniony, musisz mieć inne nastawienie niż w 2021 roku – dodaje ekspert.

Pracodawcy zachowują się w taki sposób, ponieważ przez cały 2023 rok prowadzili oni swoje firmy, obawiając się recesji. – Przedsiębiorstwa nie chcą wtedy zatrudniać nowych pracowników, których będą musieli później zwolnić – mówi główny ekonomista firmy Glassdoor, Daniel Zhao.

rozmowa o prace/fot. Tima Miroshnichenko, pexels.com
fot. Tima Miroshnichenko/pexels.com

Eksperci twierdzą, że aktualna sytuacja męczy nie tylko kandydatów, ale i pracodawców. Firmy zmniejszając zatrudnienie, ograniczają często liczbę zespołów odpowiedzialnych za poszukiwanie nowych, młodych talentów. Przedsiębiorstwa coraz więcej na tym tracą.

Według specjalistów niektórzy kandydaci wciąż mają szansę na znalezienie nowej, lepszej pracy. Dotyczy to jednak wybranych branży.

Mimo że firmy technologiczne i grupy medialne ograniczają oferty pracy, inne branże, takie jak administracja, opieka zdrowotna i budownictwo, zwiększyły w ostatnich miesiącach zatrudnienie – mówi Bert Bean. – Oferują przy tym bardziej stabilne stanowiska, które mogą okazać się odporne na potencjalną recesję.

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO