Czarna Polana – projekt łączący odgłosy pierwotnej natury z nowoczesną technologią

Czwarta edycja projektu Czarna Polana ujrzała światło dzienne. Tym razem, twórcy połączyli siły z wybitnymi muzykami, jakimi są Paulina Przybysz i Baasch, by wraz z nimi złączyć najczystsze dźwięki pochodzące z Puszczy Białowieskiej i nowoczesną technologię. Efektem współpracy stała się majestatyczna symfonia odgłosów natury — utwór oparty na skarbach przyrody.

Ideą tegorocznej edycji  Projektu Czarnej Polany stała się postępująca technologizacja i pęd życia, które sprawiają, że coraz trudniej znaleźć jest czas, by choć na chwilę przystanąć i wsłuchać się w otaczającą nas naturę. Projekt Czarna Polana nie uznaje tego jednak za niemożliwe i pokazuje, że to właśnie technologia może pomóc przybliżyć się ludziom do czystej natury.  Koncepcję najnowszej edycji Czarnej Polany i plan komunikacji przygotowała agencja GoldenSubmarine.

Dzięki wyjątkowemu pomysłowi i współpracy wybitnych muzyków, powołane do życia zostało jedyne w swoim rodzaju dzieło natury, łączące najczystsze dźwięki Puszczy Białowieskiej i technologię — utwór 'Puls’, autorstwa Baascha i Pauliny Przybysz.

Magia puszczy w zasięgu Twojej ręki!

By wyłonić najsubtelniejsze dźwięki płynące z serca Puszczy Białowieskiej, wykorzystano technikę field recordingu. Termin ten jest używany do określenia formuły zbierania i nagrywania dźwięków poza studiem nagraniowym. W przypadku Czarnej Polany dotyczyło to nagrań odgłosów natury w terenie.

Połączone działanie kilku technologii – mikrofonów pojemnościowych, mikrofonów parabolicznych i urządzenia, które wychwytuje fale elektromagnetyczne roślin i przefiltrowuje je na dźwięki, zaowocowało nowatorskim i oryginalnym singlem filtrowanym prosto z natury. 'Puls’ stał się jedynym w swoim rodzaju utworem pochodzącym z serca lasu, dzięki któremu można wsłuchać się kojące odgłosy naturalnych dźwięków.

 

Po tej całej przygodzie każdy z nas wyjdzie trochę inny – mówi Paulina Przybysz, współautorka singla – Trochę bardziej 'podkręcona' jest nasza ciekawość, że tych dźwięków można słuchać nie tylko w plug-inach i instrumentach, które znamy, ale też w elementach krajobrazu.

Muzycy zgrali się z rytmem natury

Utwór z okazji kolejnej edycji Czarnej Polany nie powstałby bez pomocy szczególnych artystów polskiej sceny muzycznej.

Paulina Przybysz jest znaną piosenkarką i autorką tekstów. Karierę rozpoczęła z zespołem Sistars, a obecnie współtworzy zespół Rita Pax oraz pracuje pod swoim nazwiskiem. Wydała dotąd dwie solowe płyty – nagrodzoną Fryderykiem 'Chodź tu’ i nominowaną do Fryderyka 'Odwilż’. Artystka była nagradzana wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. MTV Europe Music Awards. Kolejny album Pauliny Przybysz ukaże się wiosną 2023.

Baasch jest jednym z najoryginalniejszych producentów i twórców muzyki elektronicznej w Polsce. Współpracował z najważniejszymi artystami polskiej sceny, m.in. Smolik, Rysy, Kayah, Bokka czy Catz 'n Dogz. Jest również autorem muzyki do filmów, m.in. 'Płynących wieżowców’, spektakli teatralnych czy wystaw. Występował m.in. w Chinach, Niemczech, Rumunii, we Francji, na Islandii, Słowacji czy Węgrzech. Baasch jest także laureatem Fryderyka za płytę 'Noc’ oraz był nominowany do tej nagrody za soundtrack do video spektaklu 'Balladyna’.

Zazwyczaj szukam inspiracji w mieście i ludziach. Tym razem szukałem ich w przyrodzie, co było dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Okazało się, że puszcza ma w sobie dużo pięknej muzyki – dodaje Baasch

Banner Image
Banner Image

Singiel 'Puls’ to niejedyne działanie w ramach Czarnej Polany. Jeśli chcecie  się dowiedzieć więcej zajrzyjcie tutaj www.czarnapolana.pl.

TU I TERAZ