Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze zdjęcia środowiska naturalnego 2018 roku wybrane. Ukazują zmiany klimatyczne!

Zmiany klimatu uchwycone na wyjątkowych fotografiach.
.get_the_title().

Co roku w konkursie fotograficznym Ciwem wskazywany jest najlepszy fotograf świata specjalizujący się w zdjęciach ukazujących środowisko naturalne Ziemi i jej problemy ekologiczne. W tym roku zaszczyt ten przypadł irańskiemu fotografowi Saeediowi Mohammadzadehowi, który do konkursu wystawił zdjęcie zatytułowane “Końcowy Spływ”.

Każda z wyróżnionych fotografii opowiada pewną historię wpisaną w ekologiczne i środowiskowe problemy współczesności. Zdjęcia pokazują ogrom zmian klimatycznych, które zachodzą na naszych oczach, stanowiąc niepodważalne źródło dla niedowiarków i sceptyków zaprzeczającym zbliżającym się klęskom naturalnym i żywiołowym.

Obejrzyjcie zwycięskie zdjęcia i poznajcie wyjątkowe historie, które zostały na nich uchwycone.

Zwycięzca Ciwem Environmental Photography of the Year 2018 – “Końcowy Spływ”, Saeed Mohammadzadeh

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu uchwycony został statek, który osiadł na soli na jeziorze Urmia w Iranie. Jest to jezioro bezodpływowe, o niezwykle wysokim poziomie zasolenia. Zmiany klimatu zintensyfikowały susze w tym rejonie, znacznie przyspieszając parowanie wody z jeziora. W połączeniu z nielegalnym pobieraniem wody oraz zwiększającą się liczbą tam i projektów irygacyjnych, objętość wody w jeziorze znacznie spada, pozostawiając w nim jedynie samą sól. Sytuacja ta wywołuje negatywne skutki nie tylko na środowiska naturalnego regionu, ale także dla zamieszkujących go ludzi. Sól z jeziora, rozprzestrzeniana po okolicy przez silne wiatry i unoszący się w powietrzu kurz, jest szkodliwa dla zdrowia, podrażniając oczy, skórę i płuca. Jezioro Urmia odznacza się ekstremalnym poziomem zasolenia – 340 gram soli na jeden list wody – co czyni je osiem razy bardziej słonym niż ocean.

Zwycięzca w kategorii Zmieniający się Klimat – “Susza”, Chinmon Biswas

Źródło: The Guardian

Fotografia ukazuje dziecko siedzące na ziemi dotkniętej ekstremalną suszą. Jej powierzchnia jest popękana i pokryta łuskami. Zdjęcie wykonano w Indiach.

Zwycięzca w kategorii Odbudowa Środowiska – “Życie podnosi się”, Younes Khani Someeh Soflaei

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu uchwycone zostały kobieta i jej córka, stojące obok dobytku ocalałego z trzęsienia ziemi, które miało miejsce w okolicach Sarpol e-Zaheb w Iranie. W tle znajdują się ruiny osiedla Mehr – tyle pozostało po niszczycielskim żywiole, który uderzył w tę okolicę w 2017 roku, zabijając ponad 600 osób.

Zwycięzca w kategorii Zrównoważony Rozwój w Praktyce – “Bulrush”, Ümmü Kandilcioğlu

Źródło: The Guardian

Zdjęcie ukazuje tureckiego mężczyznę, który w tradycyjny sposób, ręcznie, tworzy pęki z łodyg trzciny.

Zwycięzca w kategorii Młody Fotograf Środowiska – “Radość w deszczowy dzień”, Fardin Oyan

Źródło: The Guardian

Zdjęcie pokazuje dzieci radośnie bawiące się na ulicy jednego z miast w Bangladeszu. Beztroska najmłodszych ukazana została na tle klęski żywiołowej, która nawiedza ten płaski i położony w delcie trzech rzek kraj. Podczas corocznych monsunowych powodzi ulice miast znajdują się pod wodą. Zalewane są też domy, sklepy i pola uprawne.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Dryfując na zaśmieconej rzece”, Tapan Karmaker

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu wykonanym z powietrza widać sprzedawcę arbuzów, który odpoczywa na swojej łodzi dryfującej na niezwykle zaśmieconej rzece Burigongga w Bangladeszu.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Boulmigou – Raj Straconych Serc”, Antonio Aragón Renuncio

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu uchwycono dzieci bawiące się w stosie starych opon w Burkina Faso. Jednym z największych problemów ekologicznych w tym kraju jest zanieczyszczenie powietrza wywołane spalinami wydobywającymi się z regularnie palonych opon. Konsekwencje tych bezmyślnych działań są katastrofalne, nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla zdrowia ludzi mieszkających w okolicy. Zaliczyć można do nich: pożary, zanieczyszczenie wody gruntowej, choroby układu oddechowego, zatrucia, śmierć.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Nie w moim lesie”, Calvin Ke

Źródło: The Guardian

Zdjęcie ukazuje małpę trzymającą plastikową butelkę porzuconą przez ludzi w nieskazitelnie czystej i dotychczas niezanieczyszczonej dżungli na malezyjskiej wyspie Borneo.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Miejskie życie w Singapurze”, Thigh Wanna

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu budynek mieszkalny w Singapurze – metropolii o ekstremalnej gęstości zaludnienia. Niemal 80% populacji Singapuru mieszka w kilkudziesięcio piętrowych blokach, na niewielkiej, ciasnej i pozbawionej dostępu do okna powierzchni. Zanieczyszczenie powietrze oraz słaby dostęp do powszechnej służby zdrowia należą do największych problemów tego Azjatyckiego Tygrysa.

Wyróżniony w kategorii Obiecujący Fotograf Środowiskowy Tego Roku – “Ocal żółwia”, Jing Li

Źródło: The Guardian

Na zdjęciu nurek, który próbuje ocalić żółwia zaplątanego w oceaniczne śmieci.

Źródło: The Guardian

TU I TERAZ