Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dom aukcyjny Christie’s sprzeda obraz stworzony przez sztuczną inteligencję

Christie's będzie pierwszym domem aukcyjnym, w którym odbędzie się licytacja dzieła sztuki stworzonego przez sztuczną inteligencję.
.get_the_title().

Portret w złoconej oprawie przedstawia młodego człowieka, prawdopodobnie Francuza i – sądząc po jego ciemnym ubraniu oraz białym kołnierzyku – osobę związaną z kościołem. Praca wydaje się niedokończona, zostawiono puste partie płótna, a rysy postaci są niewyraźne. Ale najciekawszą informację stanowi to, że obraz został stworzony przez sztuczną inteligencję na podstawie algorytmu.

Zamiast sygnatury artysty, w prawym dolnym rogu obrazu zobaczymy algorytm, na podstawie którego powstał portret fikcyjnej postaci – Edmonda Belamy’ego.

Obraz należy do grupy portretów fikcyjnej rodziny Belamych, stworzonych przez paryski kolektyw Obvious. Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel i Gauthier Vernier, którzy odkrywają zależności między sztuką a sztuczną inteligencją, korzystają z metody nazywanej GAN (Generative Adversarial Network).

Algorytm składa się z dwóch części, określanych jako generator i dyskryminator. Generator tworzy nowy obraz na podstawie danego zestawu dzieł sztuki (w tym przypadku 15 tys. portretów namalowanych między XIV a XX wiekiem), a następnie dyskryminator wykrywa różnice między pracą ludzkiej ręki a utworzonym obrazem. Celem projektu jest zmylenie dyskryminatora, aby uznał, że powstał portret namalowany przez człowieka. „Portret Edmonda Belamy’ego”, który trafi do Christie’s, to właśnie jeden z obrazów, któremu udało się „oszukać” algorytm.

dom aukcyjny Christies sprzeda obraz stworzony przez sztuczna inteligencje
Portret Edmonda Belamy’ego, 2018, GAN (Generative Adversarial Network) © Obvious

Ciekawym tematem jest także kwestia autorstwa takiego dzieła sztuki. – Jeśli autorem jest ten, kto tworzy obraz, to artystą tutaj będzie maszyna – mówi Hugo Caselles-Dupré. Jeśli autorem jest ten, kto ma wizję i chce podzielić się swoim przesłaniem, będą to członkowie kolektywu Obvious. A może warto powiedzieć, że autorów dzieła jest dwóch – i człowiek, i komputer?

Portret stworzony przez sztuczną inteligencję pójdzie pod młotek w dniach 23-25 października. To będzie niezwykły debiut.

Jak na aukcję Christie’s zareaguje świat sztuki? Czy widzi w nim przyszłość? Szacuje się, że portret osiągnie cenę 7-10 tys. euro, ale jak będzie naprawdę?

Źródło: obvious-art.com, christies.com
Tekst: AB

TU I TERAZ