Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Projekt polskich naukowców wśród 9 nominowanych do nagrody Lush Prize 2024

Nagroda jest przyznawana za wybitne inicjatywy prowadzone na rzecz zakończenia wykorzystywania zwierząt w testowaniu bezpieczeństwa produktów. Polacy w ścisłej czołówce dzięki wykorzystaniu AI.
.get_the_title().

Nagroda Lush Prize powstała w 2012 roku w Wielkiej Brytanii przy współpracy firmy Lush i grupy badawczej Ethical Consumer. Oba podmioty od wielu lat walczą o zakończenie testów na zwierzętach. Nagroda przyznawana jest naukowcom lub działaczom z całego świata w siedmiu kategoriach: public awareness, science, training, lobbying, political achievement, major science collaboration oraz` young researcher.

Brytyjska firma LUSH jest zaangażowanym społecznie producentem i sprzedawcą świeżych, ręcznie robionych kosmetyków z ponad 900 sklepami i dodatkowymi sklepami e-commerce w 51 krajach. Cały asortyment jest produkowany etycznie, 60 proc. produktów jest sprzedawanych bez opakowań, 100 proc. z nich jest wegetariańskich, a 92 proc. wegańskich.

Polski projekt pod mało mówiącą przeciętnemu Kowalskiemu nazwą 'AOP-Anchored in silico-based NAMs for design safer multicomponent nanomaterials’ znalazł się na skróconej liście projektów nominowanych do nagrody w kategorii 'Science’. Jest to projekt Uniwersytetu w Gdańsku, w składzie dr Alicja Mikołajczyk, dr inż. Karolina Jagiełło oraz prof. dr hab. Tomasz Puzyn. Ta grupa badawcza z polski wymyśliła całkiem nową dziedzinę – nanotoksykologię komputerową.

Znalezienie się na skróconej liście nagrody Lush w kategorii nauka jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, które utwierdza nas o wadze prowadzonych przez nas badań oraz wdrażanych innowacji w zakresie digitalizacji przemysłu. Nominacja do nagrody Lush jest dla nas motywacją do dalszej pracy – mówi dr. Alicja Mikołajczyk.

Projekt skupia się na opracowaniu oprogramowania komputerowego do wirtualnego projektowania zaawansowanych, zrównoważonych i bezpiecznych materiałów oraz chemikaliów (np. leków, nawozów, kosmetyków czy nanomateriałów nowej generacji) zgodnie z zasadą SSbD. Integracja technik uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji umożliwi ocenę ryzyka chemicznego nowo projektowanych materiałów i chemikaliów na wczesnym etapie badań. Rezultatem będzie przyczynienie się do optymalizacji procesu projektowania i redukcji czasu, kosztu oraz liczby wątpliwych etycznie badań na zwierzętach laboratoryjnych.

Biorąc pod uwagę, że 80 lat temu nie mieliśmy komputerów, a 50 lat temu nie mieliśmy internetu, wierzymy, że w perspektywie kolejnych 30 czy 50 lat dzięki naszym badaniom przeniesienie procesu projektowania i oceny ryzyka nowych materiałów i chemikaliów z tradycyjnych laboratoriów do przestrzeni wirtualnej, a w konsekwencji wyeliminowanie lub zastąpienie testów na zwierzętach będzie w pełni możliwe – dodaje dr Alicja Mikołajczyk.

W latach 2012-2022 Lush Prize przyznała ponad 3 miliony dolarów 126 projektom w 35 krajach. Lush ogłosi zwycięzców już wkrótce na www.lushprize.org.

Oficjalna strona polskiego sklepu: www.lush.com/pl/pl

TU I TERAZ