Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Facewatch: 5 edukacyjnych Instagramów, które podnoszą świadomość społeczną

Chociaż Instagram stereotypowo uważany jest za targowisko próżności, na platformie można znaleźć wiele edukacyjnego kontentu. Kanałów, które uświadamiają w kwestiach społecznych, uczulają na pewne zjawiska i pomagają w pełni zaakceptować siebie i innych. Dzięki tym profilom możemy nabyć dodatkową wiedzę, a także stać się wrażliwszymi i bardziej odpowiedzialnymi ludźmi. Poniżej prezentujemy 5 edukacyjnych Instagramów, które podnoszą świadomość społeczną.
.get_the_title().

1. Queerowy Feminizm – Anna Wiatrowska


Profil Anny Wiatrowskiej zajmuje się edukacją antydyskryminacyjną. Autorka pisze o wszelkich grupach dyskryminowanych (LGBTQ, BIPOC czy o osobach z niepełnosprawnościami).

Jej Instagram wyjaśnia pewne zjawiska społeczne i zachodzące w kulturze, a także wchodzi w dyskusję z poglądami często utartymi w polskim społeczeństwie, jak na przykład z niezgodą na adoptowanie dzieci przez homoseksualne.

Posty zamieszczane na łamach Queerowego feminizmu są bardzo ciekawie i przystępnie napisane, poparte przykładami oraz wynikami badań. Często stają w kontrze do powszechnej narracji społecznej, jak np. post “To, w jaki sposób przedstawiamy kolonializm w szkole, jest złe: oto dlaczego”, a także uwrażliwiają na pewne, z pozoru niegroźne trendy. W jednym z ostatnich wpisów autorka pisała o romantyzowaniu biedy – czymś, co często możemy zaobserwować na Instagramie, przeglądając wakacyjne zdjęcia znajomych czy ich wpisy z wolontariatów.

2. Entuzjastki – Aleksandra Hirszfeld & Magda Sobolewska


Entuzjastki to Instagram prowadzony przez aktywistki Aleksandrę Hirszfeld i Magdę Sobolewską.

“Celem jest wzmacnianie wśród społeczeństwa poczucia sprawczości i odpowiedzialności za planetę ziemię, czy to na gruncie ekologicznym czy społecznym” – piszą na swoim facebookowym profilu.

Na ich Instagramie znajdziemy więc zarówno nowe wiadomości odnośnie walki z kryzysem klimatycznym, jak i wpisy poświęcone sile kobiet. Entuzjastki wybierają ważne i interesujące tematy, zachęcają do działania i aktywizmu. W ramach projektu twórczynie stworzyły także stuodcinkową serię wywiadów z kobiecymi liderkami społecznymi, które dostępne są do obejrzenia na platformie Canal+.

3. Psychosekslogicznie – Sara Tylka

Na łamach Psychosekslogicznie Sara Tylka porusza tematy dotyczące seksu, zdrowia psychicznego, a także relacji, które tworzymy sami ze sobą oraz z innymi ludźmi. Pisze o więziach partnerskich, rodzinnych, przyjacielskich.

Przeczytamy między innymi o tym, dlaczego wchodzimy w toksyczne relacje, skąd biorą się ataki paniki, dlaczego nie powinniśmy się odłączać od naszych emocji.

Autorka walczy także z kulturą gwałtu. Znajdziemy wiele wpisów, które tłumaczą, dlaczego pytanie o zgodę jest koniecznością, dlaczego musimy zmienić komunikaty społeczne z “chroń swoją córkę” na “edukuj swojego syna”. Wszystko okraszone jest przyjemnymi dla oka zdjęciami i grafikami.

4. Majakstasko – Maja Staśko

Profil publicystki Mai Staśko dotyka wielu tematów dotyczących feminizmu oraz zjawisk zachodzących na scenie politycznej.

Autorka zamieszcza rozbudowane wpisy omawiające sytuację kobiet oraz publikuje informacje pomagające kobietom dochodzić swoich praw i oferujące wsparcie ofiarom przemocy.

Maja Staśko jest autorką eseju “Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?”. Wspólnie z Patrycją Wieczorkiewicz napisała także książkę „Gwałt polski”, która w ubiegłym roku ukazała się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej.

W jednym z ostatnich wpisów na swoim Instagramie komentowała gwałt przedstawiony w ostatnim hicie Netflixa – serialu „Bridgertonowie”. Niepokojąca scena została powszechnie zbagatelizowana, więc autorka opublikowała wpis edukujący w tej kwestii.

5. Ciałopozytyw_polska – Kaya Szulczewska

Budowanie pozytywnej relacji ze swoim ciałem to cel, który przyświeca profilowi ciałopozytyw_polska. Na stronie znajduje się wiele przydatnej wiedzy na wszelkie tematy związane z cielesnością – od objaśnienia zjawiska bodyshamingu po edukację seksualną.

Poza dostarczaniem przydatnych informacji strona Kayi Szulczewskiej pomaga w samoakceptacji. Na stories zamieszczanych przez autorkę często przeczytamy wiadomości osób, które dzielą się swoimi historiami związanymi z pokonaniem kompleksów czy odkryciem własnej seksualności.

Znajdziemy tam również galerie zdjęć różnych części ciała, które pokazują, że każde ciało jest wyjątkowe, inne i piękne na swój indywidualny sposób.

Tekst: Kasia Wardzyńska

TU I TERAZ