Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz kawałek Amsterdamu na własność? Miasto rozdaje elementy architektoniczne

Niektóre pochodzą nawet z XVII wieku!
.get_the_title().

Przed drugą wojną światową i w latach 60. XX wieku Amsterdam przeszedł wielką rewitalizację. Została po niej ogromna ilość elementów architektonicznych i fragmentów konstrukcyjnych, które przez dekady przechowywane były w magazynie.

Na 200 paletach znajdują się fragmenty pochodzące ze zburzonych lub częściowo rozebranych zabytkowych budynków – ornamenty, kolumny, girlandy wykonane z kamienia czy fragmenty fasad.

Około 30 proc. kolekcji to wyraźnie rozpoznawalne i identyfikowalne fragmenty budynków, a także ich szczyty. Wszystkie elementy mają swoje lata, a niektóre pochodzą nawet z XVII wieku. Stare kamienie czy najprawdziwsze skarby? Decyzja należy do ciebie, bo teraz te elementy możesz mieć na własność.

„Nadszedł czas, by ponownie wykorzystać te części, żebyśmy znów mogli się nimi cieszyć” – ogłosiło miasto. Na jego oficjalnej stronie znalazł się prawie 200-stronicowy katalog z dostępnymi elementami i opisem ich stanu.

Oferta skierowana jest niestety wyłącznie do mieszkańców Amsterdamu, bo elementy kolekcji będą musiały ponownie stać się częścią tego miasta.

Mieszkańcy mogą się zgłaszać po upatrzone przedmioty do 31 grudnia. Aby jednak je dostać, będą musieli spełnić określone kryteria. Dział Pomników i Archeologii sprawdzi, jak planują wykorzystać zabytkowe elementy. Mile widziane są na przykład projekty artystyczne. „Specjalne kamienie, ozdoby, ramy i na przykład kolumny mogą być wspaniałym dodatkiem na do nowego budynku” – sugeruje miasto. – „Fragment konstrukcyjny może być również odpowiedni do przestrzeni publicznych lub znaleźć zastosowanie w projekcie artystycznym. Jest jeszcze więcej możliwości, na przykład muzeum może go wystawić lub wykorzystać jako materiał edukacyjny. Dział Pomników i Archeologii jest otwarty na kreatywne zastosowania!” Co sądzicie o tym pomyśle? Naszym zdaniem to ciekawy sposób na to, by zaktywizować mieszkańców i sprawić, że pomyślą o historii miasta, w którym żyją.

Zdjęcia: Amsterdam.nl
Tekst: NS

TU I TERAZ