Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rok 2020: nie ma tego złego…

Kto nie uśmiecha się sam do siebie na myśl o kończącym się roku? Żeby nie kończyć go negatywnie, mając w pamięci jedynie maski, kwarantanny, odwołane imprezy i obolałe plecy, przedstawiamy wam listę dobrych rzeczy, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy.
.get_the_title().

1. W tym roku niezwykle tłumnie przystąpiliśmy do wyborów prezydenckich. W Polsce oraz w USA niemal rekordowa liczba uprawnionych poszła do urn wyborczych. W naszym kraju ustanowiliśmy rekord frekwencji XXI wieku – zagłosowało ok. 68 proc. wyborców. W Stanach Zjednoczonych zrobiło to niewiele ponad 66 proc. Takiej aktywności nie było tam od 120 lat, w Polsce – od 25.

holly pickett/ftwp

2. To był przełomowy rok dla kobiet w polityce. Po raz pierwszy wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych została kobieta. – Kamala Harris. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern postawiła sobie za cel wyeliminowanie wirusa i sprawienie, aby kraj, którym rządzi, stał się najbardziej odpornym na COVID-19 miejscem na świecie. W Tajwanie kobieta wygrała wybory prezydenckie – dokonała tego Tsai Ing-wen. Więcej informacji o tych kobietach i ich politycznych strategiach znajdziecie tu.

dw.com

3. Chiny, Japonia i Korea Południowa zobowiązały się w tym roku do zerowej emisji netto do połowy wieku. Unia Europejska deklaruje redukcję emisji o 55 proc., a Wielka Brytania o 67 proc. do 2030 roku. Coraz więcej korporacji również deklaruję minimalizację emisji dwutlenku węgla – Apple planuje osiągnąć zero netto do 2030, a Walmart do 2040 roku. Pandemia koronawirusa była również niewątpliwie powodem mniejszych tegorocznych emisji dwutlenku węgla m.in. w Chinach, ale nie tylko.

Szacuje się, że emisje CO2 spadły w tym roku o rekordowe 7 proc.

theguardian.com

4. 16 listopada Stany Zjednoczone wysłały czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kapsuła SpaceX Crew Dragon odbyła misję Crew-1 – to pierwsza misja operacyjna programu Commercial Crew. Misja ma trwać 180 dni, więc lot powrotny astronautów zaplanowany jest na czerwiec 2021 roku. Kluczowe podczas lotu było poprawne działanie wzmacniacza wielokrotnego użytku, który spełnił swoje zadanie, a następnie bezpiecznie wrócił.

To wydarzenie zapoczątkowało erę bardziej opłacalnych podróży kosmicznych.

jonathan newton/the washington post

5. Rok 2020 był pierwszym rokiem od początku rewolucji przemysłowej, w którym zamknięto więcej elektrowni węglowych niż otworzono. M.in. w Austrii i Szwecji ostatnie tego typu miejsca przestały produkować energię, o czym szerzej pisaliśmy tutaj. Portugalia również planuje dołączyć do tych państw już w styczniu 2021 roku. To nie wszystko, bo rezygnacja z energii pozyskiwanej z węgla staje się to też ogólnoświatowym priorytetem.

Energia słoneczna i wiatrowa jest obecnie dużo tańsza niż węgiel na znacznej części naszej planety (przeczytacie o tym tutaj).

Około 140 dużych instytucji finansowych zadeklarowało, że nie będzie zapewniać finansowania ani ubezpieczania tego najbrudniejszego z paliw kopalnych. Po co, skoro istnieją czystsze i tańsze alternatywy? Szacuje się także spadek popytu na ropę nawet o 50 proc. w ciągu najbliższych dwóch dekad.

unsplash.com

6. 14 krajów, które łącznie posiadają 40 proc. światowej linii brzegowej, połączyło siły, aby stworzyć największą na świecie inicjatywę na rzecz zrównoważonego rozwoju oceanów. Ich celem jest prowadzenie zrównoważonej gospodarki oceanicznej, w której skuteczna ochrona, zrównoważona produkcja i sprawiedliwy dobrobyt idą w parze. Ponadto biorące udział w inicjatywie zobowiązały się do zmiany 30 proc. przynależnych im wód w obszary chronione do 2030 roku.

To oznacza, że na obszarze oceanu wielkości Afryki będzie teraz odbudowywana populacja ryb i raf przy jednoczesnym wyeliminowaniu plastiku.

goodhousekeeping.com

7. Nie dość, że zrozumieliśmy, jak ważna jest ochrona zwierząt, to jeszcze jemy ich coraz mniej. O rosnącej popularności diet roślinnych pisaliśmy szerzej tutaj. Nawet 20 proc. świętujących zasiadło w tym roku do wegańskiej kolacji wigilijnej.

40 proc. Niemców i Brytyjczyków zrezygnowało z mięsa, a jego globalne spożycie spadło o około 3 proc.

To był najlepszy rok dla startupów zajmujących się produkcją zamienników mięsa lub mięsa wyhodowanego w laboratorium – przoduje w tym Singapur i Izrael. Nawet nasi pupile będą mogli liczyć na takie przysmaki.

pinterest.com

8. Jednym z powodów spadku popytu na ropę jest rosnący sukces pojazdów elektrycznych.

Samochody elektryczne stanowiły 10 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w tym roku.

Odnotowano 28-proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Przewiduje się, że sprzedaż wzrośnie o kolejne 50 proc. w przyszłym roku. Kolejne kraje i obszary zakazują sprzedaży nowych samochodów spalinowych – w tym roku zadecydował o tym m.in. stan Kalifornia i Wielka Brytania.

daniel kim, the sacramento bee via AP/Pool

Zdjęcie główne: The Scientist Magazine
Tekst: Marta Zinkiewicz

FUTOPIA